Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Георги Найденов: Българите зад граница са близо 3 милиона. Това е най-големият електорат, който не може да бъде купен

09 юли 2021, 18:36 часа • 5342 прочитания

Ръководителят на Отдела за работа с българи в чужбина на „Българско лято“ Георги Найденов коментира ситуацията със сънародниците ни в чужбина, паспортната мафия, гласуването отвъд граница и дългосрочната стратегия на партията за българската диаспора.

„Не събираме електорат с обещания – търсим съмишленици чрез действия“

- Вие сте специалист по международни отношения в „Българско лято” и работите с българите в чужбина. Какви са настроенията там?

- Преди часове се прибирам от Сърбия. Там бяхме с колегите от международния отдел. Посетихме банатските българи, за да се запознаем с подготовката за изборите зад граница. Проблемът е, че там нямат никаква информация за адреси на изборните секции, която трябва да получават от консулствата и посолствата в съответните държави. За огромно мое съжаление, наблюдавам, че 90% от нашите посолства и консулства са изключително неефективни и отказват да предоставят всякаква информация, свързана с гласуване зад граница

- Винаги организирането на избори в тези области е свързано с доста разправии. Като че ли не ги долюбваме много и властта няма много голям интерес те да гласуват по-масово.

- Напълно подкрепям. Аз комуникирам с българи от цял свят. Българите зад граница са 2,5-3 млн. и това е най-големият електорат, който е неподкупен, не може да бъде пресиран и манипулиран. Аз ги наричам интелигентни избиратели, тъй като много от нашите сънародници четат, информират се и много добре знаят за кой да гласуват. И точно по тази причина нашите посолства и консулства са направени изцяло нефункциониращи, за да може статуквото да бъде запазено. Един конкретен пример - преди три седмици бях в Албания, където има 200 000 българи. Те са разпръснати в 12 окръжни града и бяха признати и за малцинство от албанското правителство, което по принцип не признава малцинства. От тези 200 000 само 17 000 са с български лични карти. Това са българи, които са такива по произход. Българи в Поградец, в Корча, в Преспа, в Горно бърдо, в Тирана, в Елбасан, в Дуръс... И какво се получава там. Буквално бях изпреварен от представител на една политическа партия, която организира нещата по следния начин. В Преспа се плащат едни пари и нашите сънародници се карат с автобуси към Тирана и инструктирано им се казва, за кой да гласуват.

- Имаше политици, които казваха, който иска да гласува, да се качи на самолета и да си дойде до България.

-Защо това трябва да е така? Румънците например имат над 800 секции за румънци извън граница. Хората зад граница искат да гласуват, те искат да участват в политическия процес в България и са най-големият инвеститор в България. Например сектор земеделие, който е първичен за образуването на нашия БВП дава 4,2%, а българите в чужбина образуват 4%.

- Каква е вашата връзка, като политическа партия, с диаспората?

-Г-н Божков, още при учредяването на партията, искаше да организираме Център за работа с българи в чужбина. Той прерасна в международен отдел. „Отношението е малко нещо, с огромно значение“, както е казал Марк Твен. Искаме да покажем на българите в чужбина, че те не са забравени. Защото, повярвайте ми, те са забравени не само от държавата, те са забравени от Бог, през последните 15 години. Ние искаме да покажем, че за разлика от другите партии, не желаем да събираме електорат с обещания. Ние искаме да събираме съмишленици - чрез действия. Тоест първо ние трябва да направим нещо за нашите сънародници в чужбина, а после да очакваме подкрепа в замяна. Където сме отишли не сме агитирали, защото това е демокрация, а есенцията й е всеки да гласува по съвест, кой за когото иска.

- Ако влезете в 46-ия парламент, какво ще направите за българите в чужбина?

- Гражданска платформа „Българско лято” има разработена стратегия за българите в чужбина и много елементарно, в 9 точки, сме разписали, какво искаме да направим. Давам пример за най-бързо осъществимите две. Първо прословутата законова поправка за възстановяване на българското гражданство. Наблягам на възстановяване, защото хора скочиха и казаха ще давате гражданство, на който падне. Не, тези хора имат право да го получат, защото са българи. И това ще ликвидира паспортната мафия в България. Тя основно от това се облагодетелства и паспортите в момента вървят между 5 и 25 хил. евро. В същото време например унгарците и румънците имат улеснени процедури и дават гражданство на банатските българи. И второто е тотална реорганизация и преструктуриране на персонала по нашите консулства и посолства.

- Поддържа ли вашият идеолог Васил Божков връзка с българите в чужбина?

От създаването на центъра за българи в чужбина той направи десетки онлайн срещи с наши сънародници в поне 14 държави. Той им показа, че има някой, който мисли и иска да работи за тях. Не само по време на избори, а дългосрочно. Говорим за дългосрочна стратегия от над 15 години. Не само до деня до изборите, както за съжаление правят другите политически партии.

-          Какви са очакванията ви за гласуването в чужбина за изборите в неделя?

Ще има изключително висока избирателна активност. Над 350 000 българи очаквам да упражнят правото си на глас. И знайте, че има някой, който мисли за вас - в лицето на международния отдел на Гражданска платформа „Българско лято”. Искаме да помогнем с най-добри чувства и искаме да заслужим вашето доверие, за да можем за в бъдеще да ви помагаме все повече и повече. За да държим българщината и българите в чужбина живи и будни.

Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес