Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Надежда за България: ЕП поиска законова тояга за държави-членки от олигархичен тип

25 октомври 2016, 16:00 часа • 5280 прочитания

Европейският парламент официално поиска от Европейската комисия да изготви законопроект за подмяна на Механизма за сътрудничество и проверка. Това трябва да стане най-късно до септември, 2017 година. Законодателната резолюция беше приета с 405 гласа за, 171 против и 39 въздържали се. Припомняме, че точно съгласно този механизъм България и Румъния са под мониторинг от Брюксел относно съдебната си система и борбата с корупцията на високо ниво.

Искането на евродепутатите е фундаментално, тъй като те настояват за налагане на по-ефективни инструменти при борбата срещу липса на върховенство на закона, срещу липса на правова държава, на демокрацията и на основни човешки права.

"Европейският съюз разполага с широк набор от инструменти за прилагането на своите закони и договори, когато става дума за съществени въпроси. Европейската комисия може да нареди на държавите членки да коригират бюджетите си, системите на общественото си здравеопазване или данъчните постановления, за да ги приведат в съответствие с правото на ЕС. В такива случаи държавите членки не оспорват факта, че са длъжни да се съобразяват с правото на ЕС съгласно Договорите на ЕС. Не е такъв случаят обаче, когато става въпрос за прилагане на задълженията по Договорите по отношение на демокрацията, принципите на правовата държава и основните права. Опитите на Европейската комисия в качеството ѝ на пазител на Договорите да напомни на държава членка за поетите от нея ангажименти се посрещат с неохота или направо с отказ за признаване на общоприетите правила и на правомощието на ЕС да налага тяхното спазване", пише в мотивите на законодателната резолюция. 

Според евродепутатите е наложително да се приеме рамка, която да дава възможност на ЕС да се справя не само с нарушения на конкретни законодателни актове на ЕС, но също и със (риск от) сериозни заплахи за демокрацията, принципите на правовата държава и основните права.

Инструменти в подкрепа на върховенството на закона

Докладчикът по темата - София ин 'т Велд, препоръчва нотифициране и налагане на санкции и в краен случай - активиране на член 7 от Договора за Европейския съюз, както и изготвяне на всеобщ евродоклад за демокрацията, принципите на правовата държава и основните права. Член 7 от Договора за Европейския съюз предвижда отнемане на провинила се държава членка, включително право на глас в Европейския съвет.

При дебатите бившият румънски министър Моника Маковей изтъкна, че засилване на ролята на ЕС за опазването на демокрацията е необходимо особено за бившите комунистически държави.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес