Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Емил Димитров: Няма да има бетон и асфалт при Рилските езера

10 август 2020, 10:39 часа • 2465 прочитания

Няма бетон, няма асфалт и проблемът с джиповете ще бъде трайно решен. Това каза екоминистърът Емил Димитров в интервю по БНТ, запитан дали има асфалтирани пътеки, багери, чакъл в Рила, след спречкването му по темата с премиера.

„В Рила трябваше да се направят пътеки с чакъл, ситна фракция, за да вървят по тях хората, да не съсипват планината. Затова се е качил багер, който стоял около 2 часа и самата охрана се качила и го върнала. Има си прокурорска проверка, няма да има багери там. Проектът ще продължи с коне – карат се до хижата инертни материали и се качват горе с торби и се правят пътеки“, обясни министърът. Той е категоричен, че пътеки трябва да има - ако някой пострада да може да бъде свален.

Министърът обяви, че в четвъртък проблемът с джиповете ще бъде решен.

„Проблемът с джиповете ще бъде трайно решен. Ще издадем заповед и цялото движение в парка ще се поеме от парк Рила и РИОСВ София“, каза той. Димитров уточни какви стъпки ще предприеме МОСВ: „Възстановяваме проекта и продължава да се изпълнява за пътеките, другото е информационен център с база на планинските спасители и трето – издаваме заповед, съгласувано с ЕС – цялата зона надолу е под контрола на РИОСВ София, която има право да издава заповеди, да ограничава и разрешава спасителни аварийни и всякакво друго решение, така че в четвъртък проблемът с джиповете ще бъде решен“.

Помолен да коментира информациите за изгаряне на опасни отпадъци край Варна, министър Димитров съобщи, че отпадъци се горят в три завода и уточни, че става дума за малки незначителни количества, които не са опасни и не са радиоактивни.

Той обърна внимание, че там има друг по-притеснителен според него проблем – водата. Яз. Камчия захранва цялото Черноморие и там може да се случи същото като с Перник, алармира той. Според него трябва да се пести водата на яз. Камчия и светкавично да се поправят другите язовири, да се направят съответни водопроводи и 2 малки пречиствателни станции.

Коментирайки горещата тема за пестицидите, министърът посочи, че в цялата страна има закопани големи количества - в бивши септични ями и пр. „Когато е заровено в земята го вземаш с почва и става много по-скъпо обезвреждането“, отбеляза той.

За унищожаването на отпадъците от коронавируса, министърът съобщи, че опитва да стимулира работещите в инсинератора, който е към МОСВ и се намира в Александровска болница. „Само ние горим такива. Капацитетът е много голям. Това е изключително опасна дейност. Опитвам се да дам на хората допълнително заплащане, защото там няма съмнение дали са или не са (б.р. на първа линия). Стигнем ли над 8 тона, ще трябва да ползваме други инсинератори в България. Засега не сме стигнали този капаците, но проблемът е огромен“, каза министър Димитров.

В отговор на въпроса кой замърсява реките, той без колебание заяви: „Всички ги замърсяват“ и увери, че МОСВ прави проверки. „Над 20 са мощностите, които се занимават с такава дейност, голямо е количеството, съхраняват се по надлежния ред“, съобщи той.

Емил Димитров сподели, че не му е била детска мечта да бъде министър, но до края на мандата ще се грижи за всички и визира март месец. „Вода има за всички – и за земеделци, и за енергетика“, похвали се той. Да му е честито на следващия министър, добави Димитров.

Той изрази недоумение от исканията на протестиращите: „Какво означава да смениш законоустановен строй? Ами ако следващите избори са след два месеца и пак не им хареса резултата? Стачка до безкрай ли?....“ и предупреди: „Цялата тази сметка за това ,че някой стои по площадите някой я плаща“. Най-големите проблеми в обществото са когато няма комуникация между хората, коментира Димитров  и отбеляза, че трябва да има комуникация и да е ясно кой кого представлява.

Ива Иванова
Ива Иванова Отговорен редактор
Новините днес