Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Експерти: Никой не може да принуди хората да гласуват

21 април 2016, 15:49 часа • 1053 прочитания

Никой не може да принуди хората да гласуват. Задължителният вот само ще увеличи броя на недействителните бюлетини и едва ли ще спре купуването на гласове. Около това се обединиха експертите, към които БГНЕС се обърна за коментар във връзка с приетото от Народното събрание задължително гласуване.

Живко Георгиев, социолог:

„Задължителното гласуване, което НС прие с промени в Изборния кодекс, е поредната утопия на част от политическата класа.

Сметките, които някои от политическите сили си правят, са в това, че то ще подобри техните шансове на избори, че ще се намали относителната тежест на вота, който идва от средите на малцинствата в България - роми, турци и др. Не е странно на този фон, че националистическите партии преди години първи се хванаха за тази идея за задължително гласуване. Тази промяна днес върши работа и на партии, които пък си мислят, че само, защото са силни в момента, ще съумеят на базата на принудителния конформизъм да усилят своето електорално представяне.

Разбира се, чуват се и други мотиви - да се намали относителната тежест на купения и корпоративен вот. Нищо подобно няма да се случи.

Защото тези сметки едва ли ще излязат верни. Не виждам как задължителното гласуване ще попречи на купуването, но пък то ще извади от играта малките купувачи на гласове. Големите купувачи, които разполагат с ресурс ще си останат на пазара и ще се случи това, което стана в търговията - големите вериги не оставиха терен за малките.

Ще наблюдаваме една още по-голяма концентрация на влияние около парите. А този ефект, очевидно, не е от най-демократичните…

Подозирам също, че въпреки задължителният характер на гласуването, избирателната активност няма да е чувствително по-голяма. Депутатите няма да наберат кураж да санкционират негласувалите - никой не може да наложи на хората да избират принудително между съществуващите политически субекти.

Като следствие при такъв вот ще нарасне броят на недействителните бюлетини. И българският гражданин пак ще намери начин да покаже, че политическият пазар си остава дефицитен, въпреки излишествата на пръв поглед.

Смятам, че задължителното гласуване сериозно нарушава гражданските права и се надявам КС да си каже думата“.

Проф. Михаил Константинов, математик и политически анализатор:

"Парламентът прие да има задължително гласуване на избори, но още не се е произнесъл за негласуващите санкции ли ще има или стимули. Но когато има стимули за едно действие, това не значи задължителност. Задължението става такова, когато има санкции за неизпълнение. Т.е. за негласуващите трябва да има санкции, но тъй като те още не са ясни, трудно е да се каже за какво точно става въпрос.

А що се отнася до отстраняване на граждани от избирателния списък, това си е вид активна регистрация и не виждам нищо страшно в нея. При активната регистрация се прави списък с гласувалите и при този вариант се изчиства от негласувалите, математически двете неща са еквивалентни, защото водят до един и същ резултат. В единия случай изглежда като наказание, а в другия - наказанието е скрито.

Задължителното гласуване не е прецедент за България - имало е през 1919 г. при управлението на Александър Стамболийски, но дали то днес противоречи на Конституцията трябва да каже КС.

Защитниците на задължителното гласуване вероятно си мислят, че чрез него ще увеличат електоралната си тежест, но това за мен е доста несигурно. Не смятам също, че то ще спре купуването на гласове. А сериозните мерки срещу това грозно явление са в жестоките санкции към дилърите на гласове - не с пробации, не с глоби, а с над 5 г. затвор за провинилите се".

Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес