Трябва да се търси мирно решение на международния конфликт, но не изключваме и риск от въоръжен конфликт. Това каза международният експерт Йордан Божилов пред БНТ за свикания днес КСНС при президента за напрежението между НАТО и Русия за Украйна.
Божилов поясни, че Украйна е една от страните, които потенциално може да бъде член на НАТО. НАТО са солидарни с Украйна, но помощ, за да се защити украинската държава за угрозата не е намаляла. Западните страни застават на принципа, че всяка една държава трябва да решава сама своето бъдеще, докато Русия заявява друго, че иска определено нещо. За съжаление подходът на Русия не предполага търсене на компромисно решение, добави той.
Йордан Божилов допълни, че това не е първият и няма да е последният КСНС при президента, но въпросът е какво ще се случи оттук нататък. Международният експерт очаква от КСНС да потвърди, че България гради своята сигурност и отбрана в Европейския съюз, да се изрази желание решенията да се търсят през НАТО и ЕС и да се консолидира политическата ни позиция. Кризите са комплексни и трябва да се мисли широкомащабно, настоя Йордан Божилов.
Той обясни каква е връзката между КСНС и Националният съвет по сигурността при премиера, като уточни, че вторият е оперативен и цели да подготви решенията, които взима самата изпълнителна власт.
От своя страна експертът по сигурност Славчо Велков заяви, че няма да има война между НАТО и Русия на територията на Украйна. Украйна не е член на НАТО и натовски войски няма как да влязат на територията на украинската страна, за да воюват с Русия, поясни Велков.
По думите на Велков никак не е намаляла опасността от възникване на конфликт, който ако се случи, ще се води на територията на европейските държави. Там няма да има нито победители, нито победени, подчерта експертът и добави, че около 16 февруари може да се случи нещо опасно.
Той отбеляза, че Русия се стреми да отдалечи НАТО от източниците си граници и най-вероятно може да го постигне. От двете страни на границата има армии, украинската армия не е толкова зле подготвена, при положение, че тя е в Донбас, посочи Велков.
„Преговорите се водят от позицията на военнотехническата мощ и за това събира президентът КСНС за един анализ на въоръжените сили на България и тяхното моментно състояние. Ние ще сме свидетели на още събития през останалите дни и недай си боже, ако се стигне до някакъв сблъсък, той ще бъде в ограничен мащаб и регионален характер“, изтъкна Славчо Велков.
Експертът очаква КСНС да стигне до становище, което трябва да се приеме с гласовете на 2/3 от участниците. Там е ръководството на държавата, законодателната и изпълнителната власт и почти няма хора, от които да не зависи вземането на решенията, посочи той. След като бъдат оценени рисковете и заплахите, ще стане въпрос и за българското участие и българската батальонна група, каза още експертът по сигурност.
Велков очаква да се повдигне въпросът за въоръжените сили и проектът за изтребителите Ф-16 по време на КСНС.
Още: Не се налага военно положение в Украйна, твърди украинският военен министър