Вицепремиерът и министър на външните работи Екатерина Захариева председателства първото заседание на Междуведомствената координационна група по инициативата „Три морета“, което се състоя във видеоконферентен формат.Това съобщиха от Министерството на външните работи.
„Фактът, че България се включи в инвестиционния фонд към инициативата и е една от 8-те държави, която участва с финансови приноси показва, че страната ни има достойно място в тази инициатива“, подчерта министър Захариева.
Тя беше определена за Национален координатор по въпросите на "Три морета".
По време на заседанието министър Захариева изтъкна, че енергетиката и свързаността следва да бъдат сред основните приоритети във фокуса на българското председателство на “Три морета” през 2021 г.
Междуведомствената координационна група, в която участват представители на компетентните български министерства, обсъди организацията на предстоящи събития по време на българското домакинство на инициативата, както и създаването на Национален секретариат, който да изпълнява технически, координационни и комуникационни функции по време на председателството ни.
България вече обяви, че ще внесе 20 млн. евро в Инвестиционния фонд на инициативата. Страната ни ще се включи в инициативата с проекти като разширяване на подземното газохранилище в Чирен, възстановяването на железопътната линия Русе-Варна, изграждане на тунел под прохода „Петрохан“ и изграждането на магистрала „Черно море“, свързваща Бургас и Варна.
„Три морета“ е политически проект на 12 държави - членки на ЕС от Централна и Южна Европа: Австрия, България, Естония, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Словакия, Словения, Унгария, Хърватска и Чешка република. Инициативата вече е изградила стратегическо партньорство с Германия и САЩ.
Целта на „Три морета“ е да насърчи сътрудничество между страните по оста Север-Юг, а основният й фокус е развитието на сътрудничеството в търговско-икономическата област, задълбочаване на интеграцията на страните от региона между Балтийско, Адриатическо и Черно море и създаването на по-голяма свързаност между тях в областта на енергетиката, транспорта, комуникациите, информационните технологии, бизнеса.