Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ЕК: България да пренасочи еврофондовете за образование в най-бедните си региони

11 април 2017, 17:50 часа • 1683 прочитания

Еврокомисията посъветва България да пренасочи оставащите еврофондове за образование на населението и реформи на администрацията в най-бедните си региони. Докладът е изготвен под ръководството на комисаря за регионалната политика Корина Крецу и обхваща 47 региона в 8 държави от ЕС с трайно отсъствие на растеж, където доходите на населението са най-ниски, а брутният продукт е под 50% от средното европейско равнище.

Необразованото и неквалифицирано население е сред основните причини за слабия икономически растеж в българските региони. С изключение на югозападния регион, включващ столицата София, цялата останала територия е възприема от Брюксел като най-бедна в Съюза. Страната ни е с най-ниски резултати според Европейския индекс за добро управление на държавния сектор. Цитира се изследване на Световната банка, според което корупцията и сивия сектор се възприемат като много по-голяма пречка за правенето на бизнес, отколкото в останалите 13 развити икономики от Съюза, предаде БГНЕС.

За последните 17 години населението в бедните региони на България е намаляло с 10%. Северозападна България е печален рекордьор, защото хората там вече са с 20 на сто по-малко. Като основна причина се посочва миграцията на хората, към по-проспериращи икономически зони. Докато средно страните в ЕС харчат 2% от БВП за наука, в България се инвестират едва 0,5 на сто, като развойната дейност е предимно държавна.

Отбелязва се, че при употребата на еврофондовете за сближаване България приоритетно строи инфраструктура в транспорта, екологията и енергетиката, докато бедните региони в Италия, Португалия, Испания, Унгария и Полша залагат на инвестиции в конкурентноспособността и работната сила. Въпреки това в изоставащите български региони до ден-днешен не съществуват жп връзки, по които влаковете да се движат над 80 км/ч.

Според доклада, цитиран от БНР, не се отделя достатъчно внимание на изоставащите населени места при насочването на еврофондовете по кохезионната политика. Препоръчва се изместване на фокуса от инфраструктура, към насърчаване на предприемачеството и вложения в човешкия капитал чрез образование. Ако не се подобри качеството на администрацията и управлението в бедните региони, това ще сложи спирачка на икономическото им развитие, предупреждава Еврокомисията.

Милена Славкова
Милена Славкова Отговорен редактор
Новините днес