Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Единодушно отхвърлиха президентското вето върху Изборния кодекс, но с различни доводи

06 март 2019, 11:15 часа • 1658 прочитания

Депутатите отхвърлиха с пълно единодушие ветото на президента, наложено по текстове от Изборния кодекс. И това заседание се проведе в отсъствие на депутатите от БСП, които след приемането на атакувания от президента закон за изменения на Изборния кодекс, напуснаха парламента.

Вчера ветото не беше подкрепено и на ниво комисия, като впечатление направи отсъствието на представители от ЦИК.

Народните представители от различните политически групи изтъкнаха различни мотиви за отхвърлянето на ветото.

Държавният глава върна промените в изборното законодателство за ново обсъждане в парламента на 25 февруари. Според него поправките в изборното законодателство отслабват механизмите за осигуряване на честни избори.

Радев наложи вето на увеличаването на прага на преференцията, както и на ограничаването на машинното гласуване. Вето беше наложено и на текстовете, според които не всички, а само част от решенията на ЦИК могат да се обжалват пред Върховния административен съд (ВАС). Върнати бяха и поправките, предвиждащи при отменено от ВАС решение на ЦИК, на общински или на районна комисия, те да вземат ново решение, но не с мнозинство от две трети, а с обикновено мнозинство на половината плюс един от членовете ѝ.

Дебати:

В свое изказване депутатът от ГЕРБ Георги Марков разкритикува президента, че във ветото си не бил казал, че още в зората на демократичните проблеми при широк дебат било решено избирателната ни система да е смесена. Освен това Марков специално се извини на избирателите на "Воля", че подкрепяната от тях партия била винаги за мажоритарен вот, а освен това трябвало да се разгледа и предложението на ДПС за по-силен мажоритарен елемент в Изборния кодекс. Освен това той обвини президента, че е "обладан" от идеята за машинно гласуване. "Всеки в живота и политиката може да бъде обладан от нещо. Аз съм обладан от Орбан мания 31 години. Той е обладан от машинно гласуване. Дори на Нова година, когато хората се чукаха с чаши и се целуваха, той ни занимаваше с машинно гласуване. Естественият въпрос е той беше ли избран от машинно гласуване. Ако машинното гласуване е предпоставка, единствена гаранция за честност на изборите, ние трябва да повтаряме президентския вот. Да хвърля кърпата и да правим президентски избори",добави той.

Истинските ограничения в Изборния кодекс не са отчетени от президента и се надяваме да бъдат атакувани пред Конституционния съд. Това каза председателят на ДПС Мустафа Карадайъ по време на дебатите. "Огромна част от българските граждани, които се намират в страни извън ЕС, са лишени от избирателни права“, каза още Карадайъ. В случай, че Народното събрание не ги гарантира, а създава законови пречки, ДПС призова президента да изпълни своето конституционно задължение и да сезира Конституционния съд", посочи той. Според него опитът да се изключат големи групи от хора с претенцията да се говори от името на народа е жива демагогия.

Противоречиво изказване от трибуната направи депутатът от ГЕРБ Тома Биков. От една страна той разкритикува опозицията от БСП, че не са в пленарната зала, а от друга подчерта, че всички присъстващи политически сили ще отхвърлят ветото на президента. „Днес разглеждаме едно вето в зала, чиято половина е празна. Като политически жест и може би част от предизборната кампания на основната опозиционна сила. Ние разбираме, че за пръв път в новата история вето на президента ще бъде отхвърлено с нула гласа „за“. Нито един депутат в този парламент няма да подкрепи това вето. Това е така, защото опозицията не се вслуша дори в призива на президента Радев да присъства в залата поне за това обсъждане", посочи той.  Другият противоречив момент в изказването му беше, определянето на Румен Радев, като "президент на БСП". „Сега същата опозиция практически делегитимира президентската институция, като отказва да влезе в залата и отказва да подкрепи собствения си президент. Опозицията е влязла в една фаза на деструктивност, която се обръща вътре в самата нея. Тя вече е деструктивна по отношение на себе си. Това вече е проблем на цялата държава“, допълни Биков. Според него днес президентът съжалява, че е наложил вето, тъй като то се е превърнало в политически инструмент срещу него. Той разкритикува и омбудсмана Мая Манолова за думите ѝ, че преференцията е конституционно право. Биков подчерта, че управляващите ще върнат преференциите, за да предотвратят всякакви опити да се внуши, че искат служебна победа.

Бившият вицепремиер и лидер на НФСБ Валери Симеонов остро разкритикува президента Радев. "Президентът се опитва да внесе съмнение в изборите и това не е държавническо поведение. Ние от НФСБ не смятаме, че преференциите носят някаква нова доза демокрация или мажоритарност“, каза още Симеонов. Огромен риск при прилагането на чисто мажоритарен вот е тези столове и банки в Народното събрание да се напълнят със силикони, с ботокси, с ритнитопковци и всякакви представители на подземния свят от различните области, общини, градове и села даже. думите му с преференциите се дава възможност за нечистоплътно изместване на всяка цена с използването на роднински връзки, на влияние, на натиск, на корпоративен натиск и ангажиране на големи фирми. Симеонов зави, че машинното гласуване не е панацея и няма да спре корпоративния вот. Симеонов заяви, че не е вярно, че българите в чужбина са лишени от права на гласувате. „Втората манипулация, която непрекъснато повтаряте - за уседналостта. В точката, която разглеждаме, няма нито дума за това. Това не е предмет на ветото“, обърна се Валери Симеонов към ДПС.

"ГЕРБ ни увериха, че ще върнат старото положение за преференциите и няма да подкрепим ветото, защото в него се правят доста фалшиви внушения." Това каза народният представител от „Обединени патриоти“ и заместник-председател на ВМРО Искрен Веселинов. По думите му ВМРО е една от основните политически сили, които са се обявили срещу вдигането на прага на преференциите. „Твърдим обаче, че има един огромен проблем и той е в липсата на доверие на хората в политическата класа и тяхното желание да могат да избират личности зад общата партийна бюлетина. Много се говори за мажоритарен вот. Той всеки път се развява от определена група хора, когато искат да привлекат внимание, когато искат да си припишат точки“, допълни Веселинов и припомни, че едно мажоритарно гласуване е довело до гражданска война по времето на Стамболийски.

"Ще отхвърлим президентското вето, защото искаме пълно отпадане на прага на преференциите." Това каза лидерът на „Воля“ Веселин Марешки. Ние сме единствените, които се борим за една силна мажоритарна система, частично изразена в момента с възможността да се гласува с преференция. "Няма как да пропусна и откровената демагогия на някои от самонареклите се „патриоти“, които са за завръщане на стария праг – той каква мажоритарност дава, като е прекалено висок? Като сте за мажоритарен вот, подкрепете волята на българския народ за премахване на праговете. Ние от „Воля“ сме категорично за премахване на праговете на преференциите, за да може гражданите сами да подреждат листите, както считат, че ще е най-добре за техния регион“, заяви Марешки. Той коментира и предложението за машинно гласуване. „То вече е отхвърлено на много места по света, защото не допринася с нищо за повишаване на избирателната активност, за подобряване честността на изборния протест. Човекът така или иначе трябва да отиде до избирателната секция, така че е все едно дали ще пусне хартиена бюлетина или ще гласува с машина. За нас това е неразумно харчене на милиони левове, които могат да бъдат изхарчени за друго“, коментира лидерът на „Воля“. Марешки посочи, че електронното гласуване е нещо, което дава право на всеки български гражданин по света, без да се реди на опашки да даде своя вот. „И ние имаме опасения, че той би могъл да бъде манипулиран, но това може да се промени. Електронно гласуване трябва да бъде допуснато“, заяви той.

"Не вярвам, че БСП и техните симпатизанти искат да видят българския Мадуро в лицето на президента Румен Радев, който води Венецуела към лош режим. Точно затова мога да кажа, че от името на ГЕРБ ще гласуваме „за“ законопроекта и против ветото на президента. Това заяви председателят на ГЕРБ Цветан Цветанов. Той коментира, че президентът и президентската институция са станали като говорител на БСП. „И сега това им е единственият начин да говорят, защото те се лишиха от парламентарната трибуна“, заяви Цветанов.

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес