Няма да се търси извънсъдебно споразумение по делата за т.нар. "царските имоти". Това е решението на работната група към Министерството на правосъдието за собствеността на имотите на семействата на починалите царе Фердинанд I и Борис III.
То беше обявено от правосъдния министър Цецка Цачева на нарочна пресконференция във ведомството. Тя открито прехвърли топката в полето на парламента, след като обяви, че изпълнителната власт не може да предприеме никакви действия за имотите.
Припомняме, че в края на миналата седмица регионалният министър Николай Нанков обяви, че се водят преговори извън съда за "царските имоти". Днес (4 декември) Нанков каза, че делата за имотите си продължават и отрече информацията, че е коментирана възможността за сделка и извънсъдебно решение.
"Поискахме отлагане с 6 месеца, за да може евентуално да се намери решение по казуса, но делата продължават, по това за двореца "Врана" има заседание на 8 май , защото е починал един от наследниците на Фердинанд", каза той.
"Стигнахме до заключението, че изпълнителната власт не може да предприеме никакви действия за царските имоти, няма никакво юридическо основание за намеса на властта в правния спор", каза от своя страна Цачева, като отказа да прогнозира дали ще има специален закон за наследниците на княз Ферндинанд. "Не може министър да разпорежда на законодателната власт. Никога не бих си позволила такова нещо", добави министърът на правосъдието.
По думите ѝ поредното повдигане на темата за наследствените имоти на царете Фердинанд и Борис III е станало с писмо от октомври на Сакскобургготски до премиера Бойко Борисов, председателя на парламента по това време Димитър Главчев и обудсмана Мая Манолова.
"Това не е какъв да е закон, а такъв, който се налага много рядко и в този случай изпълнителната власт няма правомощия на законодателна инициатива", коментира тя.
Според нея сега изходите от ситуацията са два – или приемането на специален закон или приключване на съдебните дела между държавата и Симеон Сакскобургготски.
От думите ѝ стана ясно, че има заведени три жалби за наследствени искове в Страсбург, но няма информация за движението по тях. След като се получела такава информация от Съда по правата на човека обаче тя обеща да обяви решението на властите.
Сагата с царските имоти продължава вече две десетилетия, а за специален закон се говори от години.
През 1998 г. Конституционният съд, по искане на тогавашния главен прокурор Иван Татарчев, обяви с пълно единодушие за противоконституционен закона за национализиране на царските имоти от 1947 г.
На това основание Симеон Сакскобурготски и сестра му Мария-Луиза Хробок предприеха действия за връщане на имотите. На 18 декември 2009 г. парламентът въведе мораториум, който забранява на Сакскобурготски и сестра му да се разпореждат с върнатото имущество, но да плащат разходите по поддръжката му. Симеон Сакскуборготски е завел три дела в Брюксел.