Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Държавата гарантира защита при подаването на неанонимен сигнал за корупция

26 октомври 2017, 10:30 часа • 1336 прочитания

Ще имаме сериозна работа между първо и второ четене на законопроекта за антикорупционен закон. По същество промени няма да има. Това заяви председателят на правната комисия в Народното събрание Данаил Кирилов от ГЕРБ в ефира на БНТ по темата с приетия на първо четене антикорупционен закон.

Много е важно в случай на корупционно престъпление да се отнеме незаконно придобитото имущество и то да се върне в патримониума на държавата, категоричен бе Кирилов.

Определяме се като една от малкото държави, в която имаме т. нар. 'гражданска конфискация'. В нашата структура за борба с корупцията едно от петте звена, които се слива, е антикорупционната дирекция на ДАНС. Тези хора, ще действат като аналитици, това също е оперативна дейност, посочи Кирилов.

Ще се извършват всички процесуални действия така, както бъдат разпоредени от разследващия орган. Ползването на СРС-та също трябва да се прецезира. Ние сме на разбирането, че не може антикорупционният орган да бъде нов ползвател на такива средства. Той трябва да бъде потребител на тях по досега установения ред, заяви председателят на правната комисия.

Дебатът за анонимните сигнали за корупция беше много дълъг в предния парламент. Нашето правно решение е следното: анонимните сигнали са недопустими. Сигналът трябва да се персонализира. Всеки, който подаде сигнал, сме развили специални мерки за защита. Анонимността му е гарантирана в такъв смисъл. Аз не знам случай, в който да имаме жалба или оплакване, на сигналист, за това, че не са му опазени личните данни и идентификацията му, посочи Кирилов.

По думите му депутатите спорят в момента по въпроса каква е отговорността на недобросъвестния уведомител.

Actualno.com припомня, че вчера (25 октомври) депутатите приеха на пръво четене законопроекта на ГЕРБ за антикорупционния закон, като отхвърлиха предложението на БСП.

В приетия законопроект на управляващите акцентите са създаване на нов антикорупционен орган, в който влизат КПУКИ, БОРКОР, звено от Сметната палата, дирекцията от ДАНС за противодействие на корупцията, КОНПИ.

Комисията ще бъде от 5 члена, като председателят се избира от Народното събрание, а той предлага заместниците си, които депутатите одобряват.

Парламентът ще я контролира и ще се приема доклад за дейността ѝ. Ще се приемат декларации за имуществено състояние, както и сигнали от медии. Разширява се понятието "длъжностно лице", като се включват и лица от частния сектор. Инкриминира се търговията с влияние.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес