Двамата български военнослужещи, които участват в небойна мисия на НАТО в Ирак, са преместени на безопасно място, съобщават от Министерството на отбраната.
Мерките за сигурност са били предприети още вчера в резултат от усложнената обстановка в Ирак. Иран атакува американски бази в страната рано тази сутрин. Подробности за атаките можете да прочетете в ТАЗИ СТАТИЯ.
"Мисията ни в Ирак не е прекратена, а евакуирана. Двамата ни военнослужещи са изтеглени вчера (7 януари).", потвръди след заседание на кабинета военният министър Красимир Каракачанов, цитиран от БГНЕС.
"След вземане на допълнително решение, че ситуацията в Ирак е подходяща и при желание на иракското правителство, военнослужещите ни могат да се върнат", допълни вицепремиерът. Каракачанов уточни, че цялата мисия на НАТО е от 430 души, като в нея ние имаме двама военнослужещи. Това не е бойна мисия, а по обучение.
Към 20 януари предстои ротация на нашите военнослужещи и ще бъдат определени други двама представители, които при необходимост ще продължат да изпълняват задълженията си, уточни още Каракачанов.
България продължава изпълнението на поетите ангажименти и ще продължи участието си в мисията на НАТО, уточняват и от министерството.
За преместването и ангажиментите ни към НАТО потвръди и премиерът Бойко Борисов, който обяви българската позиция по нарастващото напрежение в Близкия Изток: "България ще се съобрази с решението на иракския парламент. Но нека не забравяме, че войските на НАТО, които са там, са по тяхно искане и стабилизират така крехкото положение след войната. Мирът в Ирак и Сирия е важен, защото са близо до съседна Турция. Само мирът може да реши проблемите в Близкия изток". Още за българската позиция по темата можете да проечтете в ТАЗИ СТАТИЯ.
Външният ни министър Екатерина Захариева заяви, че България призоваваме за деескалация и успокояване на напрежението в региона. Според нея военните мисии на Запада трябва да останат в Ирак, за да не се превърне страната в бойно поле заради Иран. "Дано да няма жертви, днес е изключително критичен ден”, каза тя. И посочи, че българските военни в Ирак са "на изчакване", като видя като "грешка" призива на иракския парламент западните войски да напуснат, макар Ирак да имал право да взема суверенно решение. Какво би рискувал Запада, ако изтегли военните си ВИЖТЕ В ТАЗИ СТАТИЯ.