Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

ДСБ: Кризата в КФН е пряка заплаха за интересите на българските граждани

13 април 2016, 14:57 часа • 1672 прочитания

Отлагането на тестовете за устойчивост на застрахователните дружества и пенсионните фондове е следствие от пълната парализа на Комисията за финансов надзор (КФН) и признак за общата криза в публичните регулатори. Това се казва в позиция на "Демократи за силна България", част от Реформаторския блок, относно застрахователния сектор у нас.

По думите на партията текущото положение е пряка заплаха за интересите на голяма част от българските граждани.

Съществуват трайни публични съмнения (в т.ч. споделяни от министъра на финансите и други висши представители на властта), че при част от пенсионните фондове, значителна част от активите са инвестирани в свързани лица или кухи дружества. При застрахователите, подобно е положението с инвестирането на резервите, но в допълнение, нивото на резерви е много ниско. По тази причина, някои застрахователи практически не изплащат голяма част от дължимите обезщетенията, коментират от ДСБ.

РБ отдавна и многократно настоява за оставката на председателя на КФН Стоян Мавродиев и избор на ново, независимо ръководство на Комисията в пълен състав. Няма как старото ръководство на КФН, което е допуснало и дори насърчава нередностите, да проведе обективна процедура по оценка качеството на активите. КФН е и главният виновник за допускането на кухите сделки със собствеността и проблемите в "Булгартабак", увреждане на интересите на инвеститорите и липсата на прозрачност относно действителния собственик, коментират от партията.

Кризата в КФН е само елемент от цялостната криза на публичните регулатори в България. Причината е изборът на състава на регулаторите по партийни квоти, без анализ на професионалните качества на кандидатите и преди всичко – без гаранции за независимост. Това доведе до тежък провал при избора на КЗК и необосновано продължаване на дейността на досегашното, компрометирано ръководство на комисията. Вместо да си вземе поука от този провал, фактическото управляващо мнозинство на ГЕРБ, ДПС и АБВ подготвя същата порочна квотна процедура за следващи регулатори, като първи по време е изборът на Съвета за електронни медии (СЕМ), се казва в позицията.

Народните представители от Гражданския съвет на ДСБ призовават практиката на квотни партийни договорки да бъде незабавно и еднозначно прекратена. Да се даде възможност за номинации от професионалните общности и гражданския сектор, след което да бъде направен избор въз основа на широко публично обсъждане на професионализма и независимостта на кандидатите. "Ние бихме участвали в подобна процедура, но отказваме да носим отговорност за непрозрачни партийни договорки", посочват от ДСБ.

Actualno.com
Actualno.com Отговорен редактор
Новините днес