По-малко от месец откакто се събраха, за да търсят вариант за един кандидат за президент на левите сили, от "Движение 21" на Таня Дончева се отказаха от разговорите за подкрепа на посочените от БСП кандидати.
"Действията на ръководството на БСП от началото на разговорите до момента създават впечатление, че БСП е раздирана от колебания и вътрешни противоречия, и не е готова за преговори. Това поведение дава основания да смятаме, че за ръководството на БСП победата в президентските избори е по-малко необходима, отколкото създаването на впечатление за подем на партията им", пише в позиция на "Движение 21". Решението е на Националния изпълнителен съвет на партията.
От политическата сила са категорични, че има съществено разминаване в разбиранията и подходите на "Движение 21" и на БСП към предстоящите избори.
"Ръководството на БСП настоява преговорите да доведат единствено и само до съгласуване на т.нар. "обща лява кандидатура" и "обединение на лявото" срещу ГЕРБ и дясното. Ние от самото начало смятаме, че поставянето на изборната надпревара върху плоскостта "ляво-дясно" работи в полза на кандидата на ГЕРБ. Твърдо сме убедени, че изборите за президент на републиката трябва да се възприемат като етап от продължителен процес на промяна в политическото статукво на прехода. В този процес трябва да бъдат увлечени партньори от целия политически спектър, които се обявяват за такава промяна", коментират от партията на Таня Дончева.
Според "Движение 21" проблемите, които обществото ни трябва да преодолее, имат еднакви решения за поддръжниците и на левите, и на десните политически идеологии.
"Гражданските, политическите и икономическите свободи, справедливостта, върховенството на закона, са предпоставки, без наличието на които не може да бъде реализирана която и да е демократична политическа идея.Недоволството у хората от това, че мафията е овладяла държавата расте непрестанно. Необходимо е обаче, гражданите да осъзнаят, че за да си върнем държавата, трябва чрез избори да овладеем институциите", пише още в позицията на партията.
От "Движение 21" уточняват, че в следващите седмици ще продължат да водят консултации с различни партии и неправителствени организации за характера на промените, който трябва да се направят и за личностите, които могат да ги реализират чрез президентската институция.