Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дончев откри логика в странните цели в управленската програма

04 август 2017, 10:30 часа • 1711 прочитания

Това винаги е добра мярка. Ако някой направи някъде нещо добре, другите да се поучат от него и да го направят по същия начин. Така вицепремиерът Томислав Дончев коментира меко казано странната мярка "разпространяване на добри практики", която е е включена в програмата на кабинета за управление за периода 2017–2021 г. Документът е от 128 страници, включва 65 приоритета и 902 мерки.

"Звучи чиновнически", добави накратко Дончев и се насочи към останалите мерки.

Вицепремиерът коментира какво е основното нещо, което трябва да се направи, за да се реши проблемът с неграмотността.

"Посещаването на детска градина е предпоставка детето не само да се запише, но и да остане в училище. Първата битка е да няма дете, което не е в класната стая. Защото след 15 години то няма да е конкурентноспособно и цялото общество ще му плаща социалните помощи. Не само МОН, но и МВР, общините, ако трябва обикаляйки от врата на врата", каза още Дончев.

Той коментира и темата с българското председателство на Съвета на ЕС с думите:

„Председателството по никакъв начин не е застрашено заради сензацията „НДК” и то не се свежда до НДК. Далеч по-важно е какъв ще е политическият дневен ред и как България ще влезе в трудната роля на модератор".

Припомняме, че именно Дончев беше принципал на НДК в периода, за който прокуратурата обвинява бившия директор Мирослав Боршош за злоупотреба с държавни пари. Според Дончев към всеки политик в България има упреци, включително и към него. Самият той е убеден, че системно е защитавал интересите на държавата.

„Бил съм рядко системен при преследване на интересите и правата на държавата и това е видно от действията ми и от всички документи”, подчерта вицепремиерът.

„Някои твърдят, че членството на една страна в ЕС започва истински, след като мине председателството й. По време на председателството всички институции разбират как работи ЕС”, коментира още Дончев.

„Предстои ни да преодолеем заблудата, че по време на председателството, България ще е шеф на другите държави. През тези 6 месеца ще влезем в ролята на медиатор между различните групи, представляващи различни интереси. Председателството ни ще е свързано с куп актуални теми и въпроси”, добави той.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес