Обикновено коментираме корупцията като индивидуален спорт, а тя е отборен, колективен спорт. Вина за нея нямат само представители на държавната администрацията или политиците. Това каза вицепремиерът Томислав Дончев по време на десетата годишна среща на бизнеса с правителството на тема "България в глобалната несигурност".
По думите на Дончев корупцията подменя конкуренцията. "Ако има силна корупция, няма смисъл да се стремиш да ставаш по-добър и да се състезаваш. Тя изкривява правилата на играта и то много дълбока", добави още той.
"Често изпускаме демографската картина, но държава, която има 3,1 милиона заети, 2,2 милиона пенсионери, 279 хиляди безработни, 604 хиляди ученици и 257 хиляди студенти очевидно няма как да е устойчива обществена структура", посочи вицепремиерът, цитиран от "Фокус". "Натрупахме огромен опит в привличането на европейско и частно финансиране. Голямата задача, която стои пред нас е да се научим да привличаме и да задържаме хора. Тя е с пъти по-трудна от другите", каза още той.
"Почти не е имало риск или глупост, която да не сме я правили в последните 25 години. По тази причина сме се научили кои грешки не бива да повтаряме - това е огромен капитал, които би било редно да се използва по най-добрия начин", смята той. Като някои добри стъпки, той определи опитът ни да използваме по най-добрия начин парите от финансовия инженеринг, създаването на фондовете, плюс инициативата малки и средни предприятия - това означава близо 750 млн., голяма част, от които могат да бъдат вкарани на пазара още тази година.
Ако сме сурови реалисти, дали организирана, дали мълчалива или консенсусна, но много често срещу ключови реформи имаме добре организирана съпротива, каза още Томислав Дончев. "Да се познават рисковете е най-големият шанс някои от тях да не се активира, а някои от тях са геополитическата нестабилност и недобрата световна конюнктура", заяви още той.
По думите му, продължава усилващ се натиск за нови публични разходи. "Ако погледнете БВП на глава на населението сравнено със средно европейския, ще установите, че той е 50%. За последното десетилетие има огромен прогрес. От там идва огромният натиск за нови публични разходи", обясни той. Според него очевидно проблемът е в справедливото му или поне разумно разпределение. "Коментирайки рисковете на макрониво, това е един от основите, които би следвало да се има предвид", добави още той.