Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Документи развенчават обяснението на "Артекс" за сделката с Цветанов

26 март 2019, 17:00 часа • 20572 прочитания

От неправителствената организация "Антикорупционен фонд" излязоха с още разкрития чрез публикувани документи относно аферата "Апартаментгейт", в основата на която е председателят на парламентарната група на ГЕРБ и заместник-председател на партията Цветан Цветанов.

В основата на новите твърдения стоят публикувани нотариални актове, на база на които "Антикорупционен фонд" всъщност влиза в противоречие с официално обяснение от адвокатите на "Артекс" относно сделката за жилището на Цветанов. "Антикорупционен фонд" посочва, че "в нотариалният акт не е описано състояние на имотите т.е. не е уговорена цена за обзавеждане или по-високо качество или по-висока степен на довършеност на довършителни работи на имотите на ул. „Елемаг“ (прехвърлени от Цветанови на „Артекс“), в сравнение с имотите на ул. „Латинка“ (придобити от Цветанови)". Същевременно адвокатите на "Артекс" от "Пенков, Марков и партньори" публикуваха становище, в което се казва: "Апартаментът на ул. „Латинка“ е новопостроен, докато получените в замяна два по-малки апартамента са с подобрения и добре обзаведени, а освен това към тях е прехвърлена и собствеността върху прилежащите идеални части от терена. Горните ценообразуващи фактори (локация на обектите, степен на завършеност и подобрения) обосновават равностойността на обектите, предмет на замяна, поради което предвиденото изравнително плащане отчита единствено разликата в квадратурата на заменените обекти (около 40 кв. м. – по около 1280 евро на кв. м., което с оглед предмета и спецификата на сделката се явява доплащане на пазарно ниво)".

Според неправителствената организация "по-евтините“ имоти на Цветанов т.е. двата му апартамента, които дава за новия на "Артекс", са заменени на данъчна оценка (287 438,80 лв.) и веднага след това са продадени на почти двойна цена (470 000 лв). Тази цена е с 183 000 лв. над данъчната оценка. Ако на датата на продажбата по-евтините имоти (с обща жилищна площ 192,76 кв.м. в сграда по-старо строителство + 2 паркоместа в двора към сградата, с обща площ 33,32 кв. м.) са стрували поне двойно на данъчната оценка, каква е била реалната цена на по-скъпите имоти (240 кв.м. апартамент + 33,40 кв.м. преддверие и собствена асансьорна шахта + двоен масивен гараж с площ 42,60 кв.м.) в сутерена на една от най-луксозните жилищни сгради в София, питат от "Антикорупционния фонд".

От "Антикорупционен фонд" припомнят, че Цветанов е доплатил 100 000 лева и питат: "Ако цената е няколко пъти по-висока, не би ли следвало и доплащането да е по-високо?"

Неправителствената организация задава и друг въпрос, свързан със сделката: "При положение че "Артекс Инженеринг 2000-5" ООД е закупило имотите на ул. "Латинка" (бел. ред. - които по-късно Цветанов купува) за 560 830 лв. от Мирянови (бел. ред. - собствениците на "Артекс"), по каква логика ги заменя с Цветанови на същия ден, при цена по данъчна оценка?"

От "Антикорупционния фонд" отбелязват, че трите сделки (1. Мирянови продават на "Артекс Инженеринг 2000-5" имотите на "Латинка"; 2. "Артекс Инженеринг2000-5" заменят имотите на "Латинка" с имотите на Цветанов на ул. "Елемаг" и Цветанов доплаща 100 000 лева; 3. „Артекс Инженеринг 2000-5“ ООД продава на бившия служител на ГЕРБ Симеон Емилов Велков и съпругата му придобитите от Цветанови имоти на ул. "Елемаг") са изповядани в един и същи ден и час, с последователни номера и при един и същ нотариус. Това са ясни индикатори за предварително договорени сделки, а не такива, основани на пазарна логика, е заключението на неправителствената организация.  

"Каква е житейската и правната логика на това тройно прехвърляне (две продажби и една замяна), вместо сем. Мирянови да продаде имотите на ул. "Латинка" на Цветанови, а Цветанови да продадат имотите си на ул. „Елемаг“ на Велкови? При това положение каква е ролята на дружеството посредник „Артекс Инженеринг 2000-5“ ООД в отношенията между Цветанов и бившия му подчинен Велков, особено като се има предвид, че дружеството е регистрирано през 2013 г. и е без никаква дейност до датата на сделката?

В цялата схема на прехвърляне на имоти между три страни има ли изобщо сделка, която можем да приемем за “истинска и действителна цена”, както са декларирали страните по сделките и са удостоверили с подписите?", питат още от неправителствената организация.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес