Акад. Николай Денков и Мария Габриел ще бъдат министър-председатели на ротационен принцип. Такава договорка постигнаха ГЕРБ - СДС и "Продължаваме промяната - Демократична България". Идеята е правителството да работи 18 месеца, а министър-председателят да се сменя на 9 месеца, като този, който не е премиер, ще бъде вицепремиер.
Дали това е допустимо според Конституцията ни? С този въпрос от Actualno.com се обърнахме към доц. Наталия Киселова, преподавател по конституционно право в Софийския университет "Св. Климент Охридски". ОЩЕ: Денков и Габриел потвърдиха: ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ ще управляват заедно 18 месеца (ВИДЕО)
Според нея тази идея на практика не противоречи на основния ни закон.
"В момента Конституцията предвижда, че министър-председателят е само един. Ако този ангажимент, който са поели една към друга първата и втората по численост парламентарна група, се реализира - то след 9 месеца министър-председателят от втората по численост парламентарна група ще трябва да подаде оставка", обясни тя.
Конституционалистът разясни и какво става в случай на оставка от премиера. По думите й в тази ситуация в рамките на 49-ото Народно събрание ще се задвижи отново процедурата по чл. 99 от Конституцията, свързана с връчването на мандатите.
"Президентът ще връчи отново мандата на първата по численост парламентарна група. Те ще могат да предложат, предполагам, същото правителство и ще бъдат подкрепени от втората по численост група", каза доц. Киселова. ОЩЕ: "Исторически компромис 2.0": Социалните мрежи попариха идеята за ротационно правителство