До края на българското европредседателство борбата с корупцията ще бъде на практика блокирана, алармираха юристи и депутати. Причината е, че новата ресорна мегакомисия, която по закон трябва да заработи от началото на тази седмица, ще се формира месеци наред. Не е ясно какво ще работят дотогава служителите, които се прехвърлят в нея. Това ще забави плановете на премиера Бойко Борисов "до две-три години" да се справи с корупционния проблем, както обеща пред европарламента миналата сряда, пише в днешния си брой в. "Сега".
Законът за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество излезе в "Държавен вестник" в петък и влиза в сила след три дни. Това означава, че от вторник ще са отменени законите за конфискацията, за конфликт на интереси и за публичност на имуществото на лицата на висши държавни постове.
В този момент новата Комисия за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество все още няма да съществува. Временно така ще се преименува комисията за конфискация (КОНПИ), пише в заключителните разпоредби на закона. Мандатът на ръководството й ще се прекрати при избирането на нови шефове, а това ще стане най-рано след два месеца.
В КОНПИ трябва да се влеят Комисията за конфликт на интереси (КПУКИ), БОРКОР, звеното от Сметната палата, отговарящо за имуществото на служителите по високите етажи, и антикорупционната дирекция на ДАНС. Как ще стане това ще бъде описано в правилник, който трябва да бъде приет от новата комисия в едномесечен срок от влизането в сила на закона. Месеци ще отнеме и да се назначат директори и инспектори в териториалните дирекции.
Най-голяма е бъркотията по въпроса кой какво ще работи до приемането на правилника.