Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дянков: БЕХ трябва да се закрие

18 септември 2015, 11:05 часа • 7099 прочитания

Представители на бизнеса ще влязат в бордовете на НЕК и другите държавни енергийни компании, за да контролират дейността им, да дават съвети за свиване на разходите. Това Симеон Дянков, бивш финансов министър, определи като успех към днешна дата. В интервю за "Стандарт" той обаче посочи: "Влизането на представители на бизнеса в държавните енергийни бордове е донякъде нож с две остриета. Защото тези представители имат интерес да натискат цените надолу. Така дефицитите в енергетиката няма да бъдат намалени, освен ако системата не се изчисти по друг начин".

"И тук е основният въпрос, който вече няколко години не се решава: какво да се прави с големия дефицит от близо 4 милиарда лева. В това отношение представителите на бизнеса са прави. Тази тема по никакъв начин не е решена. Миналата година се направиха няколко положителни стъпки в парламента от бившия енергиен и икономически министър Делян Добрев: спряха се огромните преференциални ставки за т.нар. заводски централи, спряха се някои преференции и за алтернативните видове енергия. Но това ще помага в бъдеще, за да не се трупа допълнителен дефицит и не решава въпроса с вече направения от близо 4 милиарда лв.", коментира Дянков.

Според бившия финансов министър трябва да се работи в две посоки. Едната е да се каже каква част от дефицита е натрупан поради недалновидна политика на различните енергийни регулатори във времето. И каква част е поради недалновидни политически решения.

"Министър Теменужка Петкова посочи числа. Около 2,5 млрд., или по-голямата част, идват от лоши решения на политици. Останалите около 1,5 милиарда са резултат от регулаторната политика. Изключително важно е да се направи това разделение. Защото, както иска и бизнесът, трябва да се реши коя част от дефицита по какъв начин да се покрие. А не както се говори постоянно, включително и в момента, от правителството, че някак си през регулации, през по-голяма ефективност на различните енергийни дружества този дефицит ще се намали с времето. Това няма как да стане, той просто е много голям", каза Дянков.

Според него тези 2,5 милиарда в дефицита са следствие от политически решения: АЕЦ "Белене", "Цанков камък", Бургас-Александруполис и други големи проекти, които, по думите му, НЕК нямаше сама да реши да прави. "Това са политически грешки и затова трябва да се намерят пари по политически път, а не от енергийната система", допълни той.

"В момента се търси голям заем за БЕХ и това по някакъв начин прехвърля всичката вина на регулатора КЕВР, а не трябва да е така. Освен това системата се оставя да си решава едва ли не проблемите сама, а тези проблеми са създадени отвън, от политици. Освен това днес (бр. - вчера) "Фич" понижи дългосрочния кредитен рейтинг на БЕХ до BB-, което поставя холдинга в по-неизгодни условия при търсенето на заем. Затова трябва да се раздели вината, условно казано, и да се каже кой е виновен във времето за енергийните дефицити. Сегашното правителство трябва да реши как да постави този въпрос", посочи още той.

Дянков посочи и втората посока на действие: "Ако събираемостта продължава да върви добре, част от допълнителните постъпления могат да отиват за покриване на "политическия" дял от 2,5 милиарда от натрупания дефицит. Не само тази година, а и следващата, по-следващата - според разработен дългосрочен план. Политическите грешки се поправят с политически решения. Затова трябва да се търси решение през бюджета. А не да се правят опити за изчистване на дефицита през КЕВР чрез по-високи цени. Това, освен че е некоректно, не е и постижимо. Бизнесът е прав - с начина, по който се вдигат, цените започват да пречат на икономиката".

Симеон Дянков е категоричен, че е необходимо БЕХ да се закрие, защото холдингът в момента просто трупа загуби. Той припомни, че още министър Трайчо Трайков имаше такъв проект и план за закриване на БЕХ.

"Според мен е добре БЕХ да се затвори, а НЕК да се изчисти от "политическата част" от задълженията си. Тази част от дефицита би следвало да е задължение на правителството, не на НЕК и на БЕХ. На това и следващите правителства, с дългосрочен план. Мисля, че това е и идеята на някои от бизнес асоциациите. По този начин няма непрекъснато да има натиск за увеличаване на цените", посочи Дянков.

 

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес