Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Димов посочи, че въздухът е мръсен по "социални" причини, нужни били "непопулярни мерки"

08 март 2019, 12:00 часа • 2004 прочитания

Замърсяването на въздуха има своя социален аспект.Това обуславя трудността от прилагането на някои от необходимите мерки. Важно е те да бъдат приложени така, че да дават устойчив резултат“. Това каза министърът на околната среда и водите Нено Димов по време на изслушването си в парламента по темата за чистотата на атмосферния въздух.

"Не бива да забравяме, че общините са тези, които носят отговорността за постигане на нормите за качество на атмосферния въздух. Благодарение на усилията ни местната власт все повече демонстрира, че припознава важността на проблема и необходимостта да го включи в дневния ред на местното самоуправление. Кметовете на общините, в които е регистрирано наднормено замърсяване, разработват и изпълняват програми за подобряване на качеството на въздуха и достигане на установените норми на тяхната територия чрез изпълнението на предвидените за това цели“, обясни министърът.

Той уточни, че поради различни причини местните политици все още не постигат желаните резултати.  Той подчерта, че МОСВ е предприело действия на национално ниво, които да подпомогнат местните власти.

"За интегриране на политиките по опазване чистотата на атмосферния въздух в други секторни политики вече работи координационен съвет“, каза министърът. Той уточни, че съветът включва представители на управленско ниво от всички компетентни институции, местната власт и работодателските организации.

„Провежданата политика е приоритетно насочена към намаляване и преустановяване на наднорменото замърсяване с фини прахови частици, който е най-сериозният проблем по отношение качеството на въздуха на национално ниво и е предмет на процедура по нарушение пред съда на ЕС.

"За да имаме по-чист въздух, са необходими политически консенсус и воля за предприемаме на непопулярни мерки. посочи министърът.

"Разработваме проект на национална програма за подобряване на качеството на атмосферния въздух, като за изпълнението на предвидените мерки в нея ще са необходими между 475 млн. и 879 млн. лв., посочи още министърът.

Програмата предвижда изпълнение на мерки за секторите битово отопление и транспорт. Основната сред тях е поетапното извеждане от употреба на печки и котли на твърдо гориво в общините с нарушено качество на въздуха. Изпълнението на програмата ще бъде мащабен проект, който ще изисква усилията на всички заинтересовани страни – Министерство, общини, бизнес, граждани.

"Постигането на нормите за качество на атмосферния въздух е предизвикателство за повечето държави от ЕС. България не прави изключение в това отношение. За това още в самото начало на мандата си като министър заложих политиката за подобряване качеството на атмосферния въздух като първи приоритет на МОСВ“, каза още Димов.

Според резутатите от доклад на Сметната палата, направен съвместно с Европейската сметна палата обаче, държавата не взема достатъчно мерки срещу замърсителите на въздуха. 

Тодор Беленски
Тодор Беленски Отговорен редактор
Новините днес