"Конституция не се променя често. В последните години България имаше толкова служебни правителства, колкото не е имала в целия си демократичен период. Какво показаха тези чести служебни кабинети - сериозно дебалансиране на властите, включително вземане на решения от компетенциите на Народното събрание. Изпадането в крайности не е добро решение."
Това обяви директорът на "Алфа рисърч" Боряна Димитрова. По думите на социологът основният въпрос е дали ще го бъде това управление по този новаторски начин, по който беше направено - фокусът на вниманието е там, още повече и атаките, на които е подложен кабинета.
Още: Боряна Димитрова: ПП-ДБ показват, че могат да предлагат политики, а не само критикуват
"Само с изнервеността на Радев виждаме как наистина се цели ограничаване на правомощията на служебните кабинети", подчерта Димитрова и коментира, че е подвеждащата тезата, че това, че в момента са сложени на масата конституционните промени, то те ще бъдат гласувани през летния сезон.
"Има време обществото да се върне от море, да започне есенният период и да има сериозни дебати", коментира Димитрова.
Според социологът тезите, че премахването на служебните кабинети цели дебалансиране на властите, са преувеличени.
"Много е странно как Радев говори, че премахването на 3 март е "покушение срещу историята". Не - покушение беше как толкова години липсваха от учебниците дати като 6 септември, 22 септември и други", каза социологът.
Още: Екатерина Михайлова: Промените в Конституцията да не стават с оглед на личността