Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Дилов-син и Росен Петров пробват да поставят законови рамки на лобизма

23 март 2015, 14:15 часа • 10763 прочитания

Пореден опит да бъде приет Закон за лобизма ще направи и поредно Народно събрание. В центъра на инициативата е Българският демократичен център (бивша „България без цензура”), като инициатори на новия законопроект са Любен Дилов-син и Росен Петров.

Законопроектът е съставен от 19 члена, като се уточнява що е то лобист – „всяко лице, наето от клиент срещу финансова компенсация за извършване на услуги, които включват повече от един лобистки контакт и е регистрирано по предвидения в него ред”. Лобистка дейност е „всяко действие, извършено срещу заплащане в полза на трети лица и осъществено с разрешени от закона средства, имащо за цел оказване на влияние върху органите на държавната власт и на местното самоуправление при осъществяване на правомощията им в представяне и защита на интересите на тези лица. А лобистки контакт е „всяко устно или писмено общуване, включително по електронен път, с органи на изпълнителната и законодателната власт, който се осъществява от името на клиент относно приемане, изменение или допълнение на закони и подзаконови нормативни актове”.

Кога не може да има лобизъм – по актове, свързани със Закона за обществените поръчки, за концесиите, за регистрация и лиценз на радио и телевизия, както и всякакви други лицензи. Лобизмът се забранява и за дейността на НАП, АДФИ и „други контролни органи”, съдебната система, Конституционния съд, Сметната палата и ЦИК. Има и забрани на кого и за какво не могат да се правят дарения от лобисти – главно на публични служители и за предизборни кампании. Отделно ще има и регистър към Сметната палата, в който да се вписват лобистите.

Членове 15 – 18 указват санкциите за нарушението на закона. Най-тежката санкция е 300 хил. лева.

За Дилов-син това не е първи опит да инициира приемането на такъв закон. Още като депутат от ОДС в 40-тото Народно събрание той опита да прокара такова законодателство, но без успех. Идеята тогава беше да се борят обръчите от фирми около Ахмед Доган.

Припомняме, че лобизмът се оказа щекотлива материя и за Европейския съюз. След дълга борба беше приет регистър на лобистите към ЕК, но той е само доброволен. Заради ТТИП от ЕК обещаха да публикуват публично данните на лобистите във въпросния регистър.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес