Тази седмица Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) призна България за виновна по делото на журналиста Росен Босев. През 2019 г. той бе осъден за клевета заради репортаж за съдии, заподозрени в корупция. В страната не само е застрашена свободата на медиите, но и няма независима съдебна система и разделение на властите. Такъв е погледът към България от страна на австрийското издание Der Standard.
Още: Журналист: Правителство на ГЕРБ и ДПС ще е експлозия, ще е смазано от протести
Добре познат дует обратно на власт?
В свой коментар за медията след европейските избори и изборите за парламент у нас журналистката Аделхайд Вьолфл пише, че през последните четири години на власт в България са били поне временно "сили на реформата". Но сега вероятно отново ще управлява един "печално известен дует - бившият бодигард Бойко Борисов и олигархът Делян Пеевски, който е под санкциите на САЩ и който е "начело на партия, известна с купуването на гласове", добавя тя в коментара си.
"Въпреки че е известно, че Пеевски има влияние върху тайните служби и съдебната система, това не попречи на много посланици на ЕС да се срещнат с него в средата на май в сърдечна атмосфера", припомнят от Der Standard. В резултат на тази среща разследващата платформа BIRD.bg заяви, че по този начин ЕС е осмял върховенството на закона и борбата с корупцията в България.
Още: Този път Борисов няма да пропусне президентския пост: Говори Румяна Бъчварова (ВИДЕО)
"Врата за Русия към ЕС"
"Във всеки случай ЕС не спази обещанието си да създаде зона на сигурност и законност в случая с България. Самият Борисов беше арестуван през 2022 г. по подозрение в злоупотреба със средства на ЕС и освободен на следващия ден. Прокуратурата не е провела разследване (съдът обяви ареста за незаконен - бел. ред.). Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен наскоро го посети, вероятно също за да си осигури гласове за преизбирането си. Борисов е полезен, защото принадлежи към влиятелната Европейска народна партия", анализира Вьолфл.
Колаж: Actualno.com
"По-важна от властта на партията обаче би била сигурността за цяла Европа. България е входна врата за Кремъл. И именно Борисов поръча изграждането на „Турски поток“ през страната му за Путин. Дори и да твърди обратното, правителство с негово участие не е прозападен бастион", смята журналистът на Der Standard - предвид първото място на ГЕРБ и второто на ДПС на изборите за национален парламент.
Още: Кратко описание на изборите: Апатията е такава, че е чудно как ни има
Сагата с "Турски поток"
От Actualno.com припомняме, че преди няколко месеца българската онлайн общност от експерти BG Elves разкри как управлението на Борисов е помогнало на руския диктатор Владимир Путин да заобиколи Украйна с нов по онова време проект – "Турски поток". Той бе изграден през територията на Турция и замени стария „Южен поток“, пренасящ руски газ към Европа през Украйна. Явно това е част от добре подготвяния план на Путин за пълномащабна инвазия в украинската страна, която се случи през февруари 2022 г.
Още: Пътната карта на "Газпром" за "Турски поток" през България: Пълна хронология
BG Elves показаха „изчезналата“ от години пътна карта „за развитие на българската газопреносна инфраструктура“, подписана в Русия през 2017 г. от тогавашния енергиен министър от ГЕРБ Теменужка Петкова и от директора на „Газпром“ Алексей Милер. Изграждането на инфраструктурата в България струва около 3 милиарда лева, които се плащат на изпълнителя чрез приходите от транзитни такси на газ към Сърбия и Унгария. Стана ясно, че България се e отказала от транзитни такси за преминаващия природен газ по тръбата за период от 10 години, за да покрие разходите по строежа на руския проект.
Още: Енергийното министерство не се нае да потвърди истинска ли е пътната карта за "Турски поток"
Пълната хронология на скандала, която бе допълнена и развита от редица медии като BIRD, „Биволъ“, „Булевард България“ и др., показва, че България дори е нарушавала собственото си законодателство заради реализацията на „Турски поток“. Документи, изтекли от пощата на съветника на Путин Александър Бабаков, сочат, че Кремъл заобикаля „прозрачните“ обществени поръчки чрез скрити преговори на правителствено ниво – именно те предопределят изхода от всички процедури.
Според "Биволъ" - през 2018 г. Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) е нарушила европейското законодателство, с цел да представи транзитния газопровод на “Газпром” за разширяване на вътрешната газопреносна мрежа.
Пред Actualno.com бившият ни посланик в Русия Илиян Василев разкри още детайли: Консултирали сме Русия как да не плаща неустойки за “Турски поток“: Илиян Василев в “Отговорите“ (ВИДЕО).