Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутатите знаят, че подриват Конституционния съд, трябвало да не е така

15 ноември 2022, 07:45 часа • 2507 прочитания

Близо година Народното събрание не изпълнява както трябва задължението си и пречи на нормалната работа на Конституционния съд. Това буди безпокойство и уронва общественото доверие в парламента. Това заяви председателят на Конституционния съд (КС) Павлина Панова в писмо до Народното събрание, в което му напомня, че отдавна трябваше да избере нови двама конституционни съдии, пише Lex.bg.

Дотук изглежда обаче няма никакво намерение от страна на депутатите поне да започнат да си говорят за процедурата и да търсят допирни точки за евентуален бъдещ избор.

Според един от юристите на ГЕРБ, Радослав Чолаков, народните представители знаят какво пише в писмото и имали желание "да решат проблема". Само че той посочи, че трябвало изборът на конституционни съдии, членове на ВСС и главен инспектор и членове на ИВСС "да върви в пакет".

"Не сме обсъждали въпроса", каза и зам.-председателят на комисията Милен Матеев ("Продължаваме промяната"). Той припомни, че в предишния парламент, когато ПП имаше мнозинство, а той беше председател на правната комисия, така и не беше постигнат консенсус между партиите и процедурата за избор не беше задвижена, въпреки че имаше готови правила.

Същото - че няма разговор, но трябвало процедурата да стартира, каза и друг зам.-председател на правната комисия - Хамид Хамид. А бившият правосъден министър Надежда Йорданова обясни, че днес, 15 ноември, парламентарната група на "Демократична България" ще обсъди писмото и ще реши каква е позицията на групата по него.

Конституционният съд остана в непълен състав още на 15 ноември 2021 г., когато изтече мандатът на Анастас Анастасов. В продължение на над три месеца той заседава в състав от 11 съдии. На 28 февруари 2022 г. обаче изтече и мандатът на Гроздан Илиев и конституционните съдии оттогава са само 10. Павлина Панова писа на парламента още преди да изтекат двата мандата, а след това се обърна към депутатите и през март, и през юни, но без резултат.

Освен това, не са избрани главен съдебен инспектор и членове на Инспектората към Висшия съдебен съвет, не са избрани и нови членове на ВСС. Проблемът беше поставен пред Конституционния съд и в опит да предотврати по-тежка конституционна криза, той на практика "удължи" мандатите на инспекторите до избора на нови.

Крум Зарков: ВСС ще работи извън мандата си

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес