Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутатите решиха да няма медии на второто четене на Закона за извънредното положение в комисия*

19 март 2020, 13:28 часа • 9678 прочитания

Второто четене на новия Закон за извънредното положение в правна комисия се провежда в момента без присъствието на медии. Единствено пряко излъчване на заседанието има на сайта на парламента.

Преди да почне същинското четене на закона, председателят на комисията и депутат от ГЕРБ Анна Александрова помоли журналистите да напуснат, след като това беше гласувано от депутатите - по предложение на БСП.

Още на старта на гледането на законопроекта стана ясно, че няма раздадени копия с обобщение какво точно се гледа. Стана ясно, че се готви промяна да няма изрично изброяване на взетите мерки в закона.

* В крайна сметка, след като бяха изчетени 3-4 члена от закона, правосъдният министър Данаил Кирилов поиска да бъде спряно заседанието и да бъде направен обобщен доклад, защото присъстващите масово не знаеха какво се предлага и какво се гласува! Беше дадена почивка от 1 час, но на микрофоните се чу как се обсъждаше, че няма кой да напише обобщен доклад!

Текстовете са разхвърлени в 2 доклада, включително на работна група и не става ясно не само на депутатите какво гласуват, но и на слушателите, опитващи се да следят работата им чрез излъчването по Интернет.

Объркването на заседаващите депутати предизвика правния министър Данаил Кирилов да се намеси и да препоръча прекъсване на разискванията за половин - един час. "Не е редно адвокат (Валя) Гигова да чете редакции на текстове на работната група в самото заседание", обърна внимание той и настоя: "Дайте време на референтите и на експертите на правната комисия! Нека да се подреди доклада!"

Бившият председател на правната комисия и настоящ правосъден министър добави: "Съветвам ви да не си причинявате пози проблем утре в пленарна зала да казват - не знаем за какво гласуваме". Председателят на комисията и депутат от ГЕРБ Анна Александрова изрази опасения, че за 1 час докладът не може да се подреди и обяви почивка първоначално от 30 минути и почти веднага след това я удължи на 1 час.

След старта на заседанието, бяха изчетени отново първите 3 члена и се стигна до следната ситуация:

"Моля да повторим какво гласувахме. Ако продължава такова четене, пак ще поискам прекъсване. Не усещате ли, че администрацията ви саботира", заяви правосъдният министър Данаил Кирилов по адрес на Анна Александрова, визирайки хората, чиято задача е да подредят предложенията в един доклад.

Какво се случи в пленарна зала със закона на първо четене - научете ТУК!

Още: "Дефектите на новия закон за извънредното положение: Един по един и с идеи да се поправят!"

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес