След над тричасови дебати Народното събрание прие на първо четене промените Закона за съдебната власт, изготвени от екипа на ресорния министър Екатерина Захариева.
Новите текстове бяха подкрепени от 116, 5 гласуваха "против", 10 се въздържаха.
В промените са разписани детайли за оценката и кариерното израстване на съдиите и прокурорите, както и промени в управлението на съда и прокуратурата.
Промените са свързани и с приемането на измененията в Конституцията от края на миналата година, с които Висшият съдебен съвет беше разделен на две колегии. За тяхната работа вече бяха гласувани първите промени в закона. Тогава център на дебатите на народните представители стана изненадващото предложение на Патриотичния фронт за повишаване на заплатите на членовете на ВСС. То беше прието, а намерението на Захариева тогава беше с втория пакет да бъде разписана различна методология за изчисляването на възнагражденията. Това обаче не е записано в проекта.
Новите текстове предвиждат по-големи правомощия на общите събрания на съдиите, процедурите, по които Инспекторатът към ВСС ще извършва проверките на магистратите, и разпоредби, свързани с йерархичността в прокуратурата.
По време на дебатите днес, 29 юни, депутатите от ДПС негодуваха върху по-големите правомощия на общите събрания на съдиите. БСП пък изначално е "против" предлаганите промени в съдебния закон.
Преди гласуването в зала ресорният министър Захариева обяви, че е чула "доста конструктивни предложение, но и неоснователни критики".
Изводът от дебатите е, че някои текстове от закона ще бъдат сериозно променени.