Депутатите гласуваха основните бюджетни взаимоотношения между централния бюджет и общините за 2019 г.
Следващата година 19 общини няма да получат изравнителна субсидия. Това реши парламентът с приети текстове в бюджета за следващата година.
За първи път от 2019 г. ще има нов механизъм за изчисляване на изравнителната субсидия на общините.
Тези, които имат собствени приходи - данъчни и неданъчни, на жител население повече от 120% от средното за страната - означава, че имат достатъчно собствени приходи и не е нужно да получават допълнително изравнителна субсидия, обясни миналата седмица шефката на бюджетната комисия Менда Стоянова по време на дебатите за бюджет 2019 г. в комисията
В общините, които няма да получат изравнителна субсидия, влизат не само големите, а и курортни. Идеята е тяхната субсидия да се разпределя на по-малките.
Целта на новия механизъм е да изравни и да подпомогне общините, които нямат достатъчно собствени данъчни и не данъчни приходи.
Общата субсидия за делегираните от държавата дейности ще бъде в размер на над 3,2 млрд. лева. Трансферът за зимно поддържане и снегопочистване възлиза на над 38 млн. лв., а за капиталови разходи - 179 млн. лв.
Годишният й размер ще се разпределя на тримесечия. За първото ще бъде 30%, второ - 25%, трето - 20% и за четвърто 25 на сто.
ДПС поиска допълнителни 3 млн. лева за зимно поддържане на пътищата, които да бъдат държани като резерв в случай на бедствено положение или друга кризисна ситуация, но предложението не срещна подкрепа.
Депутатите одобриха още бюджетните взаимоотношения с централния бюджет за 2019 г. на трите обществени медии, както и субсидиите за юридически лица с нестопанска цел.
За Столична община са предвидени трансфери в размер на 488,552 млн. лв.