Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Депутатите бламират Плана за възстановяване, висят 724 млн. евро

14 декември 2022, 18:23 часа • 6646 прочитания

Народното събрание изненадващо отхвърли два законопроекта, които са включени в Националния план за възстановяване и устойчивост. От тяхното приемане до края на календарната година зависи усвояването на втория транш по плана на обща стойност 724 млн. евро.

В парламента бяха внесени два проекта на Закон за защита на лицата, подаващи сигнали или публично оповестяващи информация за нарушения. Автор на първия е депутатът от "Демократична България" и бивш правосъден министър Надежда Йорданова, а другият беше подготвен от служебния министър Крум Зарков. Срещу тях гласуваха ГЕРБ-, ДПС, „Възраждане“, БСП и "Български възход". 

Законите обхващаха подаването на сигнали за нередности в широк кръг области – от обществени поръчки до нарушения на трудовото законодателство. Подателите се нуждаят от защита срещу отмъщение. Затова законът предвиждаше закрила срещу ответни действия като уволнение, понижаване в длъжност, дисциплинарни мерки. От закрилата щеше да се ползва не само подателят на сигнала, но и неговите колеги, роднини, както и онези, които оповестяват информацията за нарушенията. Пеканов: Има риск от забавяне, но не и от загуба на средства по Плана за възстановяване

Председателят на правната комисия Радомир Чолаков заяви след гласуванията, че ще предложи работна група да разработи нов законопроект на базата на отхвърления проект на Министерския съвет.

Искрен Митев от "Продължаваме промяната" коментира, че не приемайки един закон за борба с корупцията по Плана за възстановяване, лишават България от средствата по целия план. Той обърна внимание на Чолаков - както са успели да прокарат Изборния кодекс за две седмици, да редактират и този закон по техен вкус, така че да стане част от програмата на парламента. 

Десислава Атанасова от ГЕРБ заяви, че е подкрепила законопроекта на МС въпреки всички аргументи, чути в пленарната зала. Тя обаче посочи, че не е ясно дали законопроектът е щял бъде подкрепен на второ четене, защото преди часове депутатите не са дали достатъчно време на 48-ото Народно събрание.

В хода на дебата Златан Златанов от "Възраждане" коментира, че с този законопроект всъщност се администрира доносничеството и няма как да го подкрепят.

Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес