Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Денков: ЕК ще спре мониторинга над България, но още не трябва да се успокояваме

05 юли 2023, 15:29 часа • 5605 прочитания

Премиерът Николай Денков прие с оптимизъм, но и с доза притеснение новия годишен доклад на Европейската комисия за върховенството на закона в Европейския съюз.

"Днес беше публикуван четвъртият годишен доклад за върховенството на правото в ЕС. Това е докладът, който разглежда върховенството на правото на всяка една държава членка. Това, което виждаме в резюме за България, са пет положителни констатации, две критични препоръки за недостатъчен напредък и две препоръки, които са на вниманието на Народното събрание", заяви в началото на днешното заседание на Министерския съвет акад. Денков.

ОЩЕ: Какво пише в годишния доклад на ЕК за България и изпълнили ли сме препоръките?

"Отчита се напредък спрямо въвеждането на механизма за главния прокурор и съдебния контрол върху отказите на прокурор за образуване на наказателно производство. Това е законодателство, което се очаква вече повече от 10 години и последното НС успя да го приеме. Също така се отчита подобреният национален координационен механизъм за върховенство на правото", резюмира премиерът.

Третата положителна констатация е за законодателството за разширяване обхвата на правната помощ, четвъртата – медийната свобода и сформиране на работна група за законодателни промени за свобода на медии и плурализъм, а петата - за закриването на специализираните съдилища и специализираната прокуратура.

Притесненията на ЕК са свързани със съставите на ВСС и Инспектората към Висшия съдебен съвет. "Очаква се да бъдат решени в следващите седмици и месеци", каза Денков.

Критични констатации има в сферата на превенцията и противодействието на корупцията - ЕК посочва, че у нас има липса на осъдителни присъди за корупция по висшите етажи на властта.

"Това, което е ясно показано като възможности, са въведените в НС предложения за законодателни промени, свързани с реформиране на КПКОНПИ, и необходимостта част от тези промени да бъдат допълнително развити с промени в Конституцията", каза премиерът.

"Много е важно, че макар и в последния момент, е формулирано следното заключение: ЕК стигна до извода, че София и Букурещ задоволително изпълняват условията по Механизма за сътрудничество и проверка. Предприемат се последни стъпки към окончателно затваряне на този механизъм за двете страни членки", акцентира Денков относно мониторинга над България и Румъния.

"По този начин се официализира мнение и становище, което чухме от Урсула фон дер Лайен неофициално миналата седмица. Така ще остане един общ хоризонтален европейски механизъм за върховенство на правото. Крайното решение зависи от Европейския съвет – изобщо не трябва да се успокояваме от тези положителни констатации, а да изпълним в пълнота това, което е заложено като препоръки, така че на Европейския съвет през есента да отчетем пълно изпълнение", заяви премиерът.

Според него това е напълно възможно. "Което зависи от правителството, ще го направим, надявам се и в Народното събрание да има достатъчно воля", заяви той и допълни, че тези промени не се изпълняват само заради ЕК - ние се нуждаем от тях, за да имаме върховенство на правото.

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес