Контролно-техническата инспекция при Министерството на земеделието и горите ще даде на външна фирма 170 000 лева за изготвянето на анализ на дейността на държавната институция, разработването на проект за Устройствен правилник, длъжностни характеристики, провеждането на две кръгли маси и до три обучения на чиновниците.
Това става ясно от обявление за обществена поръчка, пуснато в понеделник - 10 ноември 2014 г.
КТИ урежда обществените отношения, свързани с пускането на пазара, регистрирането и пускането в употреба, спирането от работа, контрола по техническото състояние и безопасността на земеделската и горска техника и придобиването на правоспособност за работа с нея, става ясно от сайта на държавната институция. КТИ е структура към земеделското ведомство и функционира още от 1935 г.
Дейността й е регламентирана със закон, а Правилникът за устройството и функционирането на КТИ е обнародван през 1998 г. За последно е изменян през 2008 г., т.е. съобразен е изцяло с изискванията на членството на България в Европейския съюз. От Органиграма, публикувана на интернет-страницата на КТИ става ясно, че структурата се управлява от изпълнителен директор, главен секретар, двама главни директори и един директор. Ясно е посоченото и вътрешното разпределение на отделите и секторите. КТИ има представителство във всички областни градове, както и поделения на една от главните си дирекции в Русе и Пловдив. От обявлението на обществената поръчка не става ясно, кое налага изготвянето на анализ на функционираща структура, нито защо промяната на Устройствения правилник трябва да се възлага на външна фирма, за което ще бъдат платени 170 000 лв.
Още повече, че се касае за средства по европейските фондове, в случая по проект на Оперативна програма "Административен капацитет".
Възложителят ще избере изпълнителя на заданието на основание "икономически най-изгодна" оферта.
Честа практика е държавната администрация да възлага на външни изпълнители дейности, които влизат в нейните правомощия. Когато това се прави с европейски средства обаче може да бъде причина за налагането на финансови корекции, като дължимите средства към изпълнителя се поемат от държавния бюджет. Натрупването на подобни случаи може да доведе до временно спиране на съответната оперативна програма.