"Всяка сложна коалиция в някакъв момент се разпада. Въпросът е колко време ще удържи", коментира по БНР политологът Даниел Смилов. Той не вижда пред управляващата коалиция непосредствена криза, която да доведе до предсрочни избори или преформатиране, но основното предизвикателство за четирите различни партии с различни интереси е да намерят "обща почва" за по-интензивна законодателна дейност.
Структурно коалицията я поддържат две неща – икономическата стабилност на България и перспективите от еврофондовете от една страна и от друга – "всяка от алтернативите на това управление има всички слабости на сегашното и някои допълнителни".
Финансово страната ни стои добре и запазва шансовете си за присъединяване към еврозоната.
"Острата съпротива е от маргиналните части на политическото пространство и нови актьори, които навлизат, национал-популисти и т.н. В управляващата коалиция може да има някакви различия, но те са по-скоро тактически, не стратегически. Основни опозиционни партии като ГЕРБ и ДПС също са на ясни позиции по този въпрос. Този широк консенсус трябва да бъде удържан, защото ще имаме популистки опити страната да бъде отклонена от пътя на евроинтеграцията."
По темата със Северна Македония и прехвърлянето ѝ към парламента Даниел Смилов смята, че има "възможности за позитивно решение и за двете държави".
"В България има група хора, които просто не искат Северна Македония да стане член на Европейския съюз по някаква причина. Българската позиция като цяло би трябвало да бъде, че от наш стратегически интерес е членството на Северна Македония в ЕС."
ГЕРБ са в сложна позиция по т. нар. македонски въпрос, отбеляза Смилов. След позитивната им роля през 2017 г. за ускоряване на присъединяването на Западните Балкани, от 2019 г. "по някаква причина обърнаха политиката", допълни той. По думите му "време е да се върнат към позицията си от 2017 г."
ИТН е звеното, което трябва да се следи най-внимателно в четворната коалиция, подчерта Даниел Смилов в предаването "Преди всички".
"Това е и партията, която е най-трудно прогнозируема. Те са нова партия, идеологически стоят в центъра и е трудно да бъдат определени. До голяма степен при тях съображенията са от тактическо естество. ИТН трябва да решат дали печелят или губят от поведение, което безспорно създава усещане за голяма несигурност. Коалицията определено губи от това усещане за нестабилност."