„Може би първо ще се смеем, после ще плачем“, каза в интервю за БНР политологът, университетски преподавател и програмен директор на Центъра за либерални стратегии доц. Даниел Смилов. Според него има някакъв шанс за съставяне на правителство, но то едва ли ще бъде стабилно и ще може да бъде правителство на промяната.
Според Смилов ИТН цели да управлява с плаващи мнозинства.
„Тоест, те искат да получат един мандат, който е уж мандат за прав на промяната, а след това да имат пълната свобода да формират такива плаващи мнозинства. Целият въпрос е защо пък ДБ и ИБГНИ трябва да ги подкрепят в едно такова начинание.“
В българската ситуация идеята да се управлява с плаващи мнозинства е покана за възстановяване на модела за управление на ГЕРБ, смята Смилов.
„Целият въпрос е защо партия, която идва уж да променя модела, на практика възпроизвежда негови основни характеристики.“
Относно персоналния състав на втория проектокабинет на ИТН Даниел Смилов изтъкна, че е трудно това правителство да бъде окачествено като технократично, експертно правителство.
Даниел Смилов вижда три варианта и е на мнение, че не бива да изключваме нови избори.
Първият вариант е проформа опит за съставяне на правителство с идеята, че това е по-скоро провокация, която другите да отхвърлят и да се стигне до избори – това според преподавателя е реалистичен сценарий.
Втория вариант политологът очерта като подкрепа за ИТН с гласовете на БСП и помощ от ДПС за сваляне на кворума например. Като го нарече „доста ясен и чист вариант“, той уточни, че в този случай „няма да имаме правителство на промяната, а нещо друго“.
Ако ДБ и ИБГНИ решат да дадат някакъв шанс, можем да се окажем в най-неясната ситуация, отбеляза Смилов по третия вариант. В този случай по думите му статуквото може да се окаже щастливо да управлява с плаващи мнозинства постфактум.
Шансовете за успех на третия мандат са много малки, допълни още Смилов.
„Шансът да има някакво правителство все още зависи от първия мандат и какво ще се случи.“
Странно е защо от ИТН решиха да се конфронтират с ключови министри на служебното правителство, които са много популярни, коментира доц. Смилов.
„Другото, което прави неприятно впечатление, е начинът, по който тези атаки бяха организирани – уж с изваждане на някакви факти от жълтата преса.“
В действията на ИТН има една водеща нишка – да покажат, че те карат влака, обобщи политологът.
Още: Даниел Смилов: Рискът промяната да се превърне в подмяна е реален