ЕС и САЩ са длъжни да реагират по случая на Навални. Може да очакваме нова вълна от най-малко персонални санкции, „Северен поток 2” също може да бъде обект на санкции, но това е всичко, което ЕС и САЩ са склонни да направят в момента. Това заяви бившият ни външен министър Даниел Митов.
Санкциите са дълга писта, добави Митов, според който техният ефект е дългосрочен и е с натрупване. Идеята е тежестта да понасят стълбовете на съответния режим, а не обикновените граждани, каза още бившият ни външен министър пред БНТ.
Според него, "бездната, която се копаеше години наред" между руския режим и либералните демокрации, се задълбочава. Митов е категоричен, че няма как международните отношения да се базират само на интерес – те се базират на ценности. Руският модел засяга демокрацията – няма обсъждане на човешки права, на разделение на властите, подчерта той. И добави, че има цяло поколение, израснало в режима на Путин, но което вижда какъв е светът извън Путин и иска Русия да се промени, да просперира.
Митов е убеден, че изборите в Русия изобщо не представят реалната картина на настроение. Подобни тирании се държат, докато в един момент не пламне искра и не се срути всичко, дори за изненада на тираните, обясни бившият ни външен министър. Той напомни прословутата пенсионна реформа на Путин и огромното недоволство от това – хората там виждат как парите отиват в джобовете на кръга около Путин, а обикновеният руснак все повече се задъхва икономически.
Що се отнася до връщането на Навални в Русия, Митов е сигурен – той е бил напълно наясно какво ще му се случи, въпросът е в детайлите. Митов не очаква Путин да помилва Навални, но и предупреди, че ако Кремъл можеше, щеше да е ликвидирал структурите около Алексей Навални.
"Ако видим и най-малкия признак, че свободата ни се отнема, трябва да реагираме", предупреди Митов, който е сигурен, че в Русия постепенно са отнемани права и се стига до днешното положение, в което съдът категорично не е съд.
Митов потвърди и, че все още е валидна опция да стане представител на ЕС в Либия. Той коментира и, че за него е приключен случаят с президента Румен Радев и отказът му да назначи Митов за посланик в Румъния. Митов каза, че е по-важно в отношенията му с Радев какви са геополитическите позиции, но и заяви, че според закона сега Президентството извива ръцете на МВнР за назначенията на дипломати. Трябва да може Президентството да се мотивира писмено, убеден е той.
Пенсионната реформа в Русия: Вие ни лишавате от пенсия – ние ще ви лишим от власт