Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Данаил Кирилов подаде оставка

26 август 2020, 12:33 часа • 9199 прочитания

Данаил Кирилов подаде оставка като министър на правосъдието след разговор с министър-председателя Бойко Борисов. Това се казва в съобщение на пресслужбата на Министерския съвет.

Решението на премиера дали да приеме оставката ще бъде взето след разговори с коалиционните партньори. 

Кирилов бе народен представител от парламентарната група на ГЕРБ в 42-то, 43-то и 44-то Народно събрание и председател на Комисията по правни въпроси от ноември 2014 г. до април 2019 г., когато е назначен за министър на правосъдието.

Под ръководството на Данаил Кирилов Правната комисия приема и променя редица ключови закони, включително Изборния кодекс, Закона за банковата несъстоятелност, Закона за съдебната власт, Наказателно-процесуален кодекс.

През декември 2018 г. след предложение за промени в Антикорупционния закон, внесено от Кирилов, Гражданската колегия на Върховния касационен съд (ВКС) излиза с тълкувателно решение, че антикорупционната комисия (КПКОНПИ) не може да води дело за конфискация срещу някого, ако прокурорското обвинение – повод за сезиране на КПКОНПИ, отпадне. Комисията по правни въпроси обаче приема промени в закона, според които антикорупционната комисия може да предявява искове и в такива случаи. 

В отговор група от 70 юристи изпраща отворено писмо до Кирилов. Според тях Антикорупционният закон „се явява бухалка срещу неудобните за властта личности“.

Юристите настояват за съблюдаване на разделението на властите и критикуват извънредното законодателство, предложено от Кирилов, „грубото погазване на гражданските права“, даването на правомощия на прокуратурата да влияе върху работата на съдилища и „да се меси в законно регламентирана проверка от висшестоящ съд“.

Друго предложение, внесено от Данаил Кирилов и Хамид Хамид през декември 2018 г. е общинските съветници да не попадат под обхвата на Антикорупционния закон. Три месеца по-късно те оттеглят същото предложение.

На 14.02.2019 г. Кирилов предлага премахване на преференциалното гласуване. Дни по-късно аргументира връщането му в Избирателния кодекс.

При промени в Наказателно-процесуалния кодекс от 2017 г., Кирилов заявява: „Поел съм грижата да бъда предложител на тези идеи“, което дава основание на журналисти да го критикуват за прокарване на лобистки закони.

Кирилов бе критикуван от премиера Борисов и граждани заради свои коментари в социалната мрежа Facebook.

Темата продължава и в този материал.

Румен Скрински
Румен Скрински Отговорен редактор
Новините днес