"За образуването на секции за гласуване извън България няма никаква промяна в режима, установен и приет през 2016 г.", подчерта председателят на правната комисия Данаил Кирилов.
"По отношение на държавите в ЕС има възможност за откриване на избирателни секции по общите правила и принципи за формиране на секции в чужбина, а по отношение на държавите извън ЕС има възможност да се откриват до 35 секции в консулските и дипломатически представителства там", припомни той.
Във връзка с напрежението около Brexit той e категоричен - "към момента няма прекратяване на членството в ЕС на Великобритания и по тази причина няма как да обсъждаме промяна в образуването на секции във Великобритания".
Кирилов припомни, че той беше предложил да се дискутира отделно темата за изборните секции във Великобритания, но не се възприе от правната комисия. Тогава имаше възражение, че ако се повдига този въпрос би следвало да се дискутира Великобритания заедно с Турция и други държави-членки на ООН. Към момента не е ясно дали Великобритания ще участва в изборите за Европейски парламент като страна-член, отбеляза Кирилов.
Според него ако до провеждането на европейски избори Великобритания не прекрати членството си в ЕС, тя би следвало да проведе избори за евродепутати. Ако тя проведе избори за евродепутати, въобще този казус, спрямо българския Изборен кодекс не съществува. Ако дотогава процесът на прекратяване на членството завърши и Великобритания не проведе избори, тогава би следвало ЦИК да съобрази тези обстоятелства.
"Аз ви уверявам, че дори при настъпила промяна, ЦИК, ако прояви гъвкавост и съобразителност по отношение на критериите и фактическите обстоятелства за разположението на българите на Острова, би могла успешно да организира изборния процес във Великобритания", категорично заяви председателят на правната комисия.
"Уверявам ви, добави той - че 35 секции не са малко и са достатъчни", заяви Кирилов и изтъкна, че толкова секции има и в САЩ, където също има сериозно българско присъствие и че аналогично е положението с гласуването на българите в Канада, също в Турция.
"В предходни избори не е имало съществени проблеми в изборния процес в Турция, нищо че са били 35 секциите. Да там е имало други фактически проблеми във връзка с незнанието на български език и това, че гласоподаватели не могат да си попълнят сами декларацията на български за избягване на двойно гласуване", каза още Кирилов.