Надявам се, че 2+2 ще проработи. Това заяви говорителят на ЦИК Цветозар Томов. И посочи, че стабилността на следващото правителство ще зависи от това дали то ще посмее да тръгне да прави истинските реформи.
Докато тази ситуация се запазва – плутократичен модел, България ще върви надолу. Много хора го осъзнават и има намерение за радикални промени – имам надежда, но толкова, посочи Томов пред Нова телевизия.
За мен сегашният избирателен модел загуби обществена легитимност. Трябва да се вземат мерки да има по-силна връзка между избирателя и избраните, категорична е социоложката Мира Радева. Проблемът е да се разкъса връзката между пари и власт – да се справим с феномена „купуване на гласове”, присъствието на партиите в медиите да не зависи от парите, а да има равно представяне на идеи и тези, добави Томов.
Ключът за стабилността се намира в ръцете на едни хора, които пак прокарват сценария с банките от края на 90-те години на миналия век. И това се повтаря, защото като граждани не сме достатъчно бдителни. Но сега сме повече граждани, отколкото в края на 90-те. Сега Бойко Борисов е много отстъпчив, нетипично дори – това изглежда добре, но всички се питаме дали не е така заради някоя договорка зад кулисите. Страхувам се, че минаването по този тънък лед накрая ще доведе дотам да не разберем кой ни ограби, каза Мира Радев. Всички ние, гражданите, трябва да сме на площада и да поискаме КТБ да се разрови, категорична беше тя. Ако списъкът, който циркулира в интернет с имената на политици, магистрати и т.н. с пари в КТБ, е верен и излезе наяве, тогава може да се каже, че преходът ни е завършен, заяви Радева, цитирайки Илияна Йотова.
Цветозар Томов посочи, че все пак има надежда – например Реформаторският блок не е патерица. Първият тест за следващия кабинет е КТБ. Като гражданин аз съм против КТБ да се спасява с пари на данъкоплатците, каза Томов. И заяви, че ако КТБ тръгне да се оздравява, при „втори фаул” ще трябва да се дават още пари.