За първи път се стига дотам, че президентът изпада в ситуация да изрече една пълна лъжа. Така лидерът на ГЕРБ Цветан Цветанов коментира отхвърленото вече президентско вето, като обърна внимание как "всички медии" отразили новината за налагането на ветото, като посочили за основен мотив "липса на съдебен контрол".
Цветанов обясни, че съдебният контрол остава и дори се въвеждал тричленен състав, който допълнително дава гаранция. Съдебният контрол е много ясно разписан в чл. 120 на Конституцията, настоя той пред Нова телевизия. И не се съгласи, че е нарушен балансът при вземане на решения от ЦИК, като е премахнато изискването с 2/3 мнозинство, защото съдебната практика показала, че при връщане за решение на ЦИК нещо, за което комисията вече не е постигнала съгласие, пак не било постигано 2/3 мнозинство за съгласие. По думите на Цветанов, това показвали данните на Върховния административен съд (ВАС) и докладите на ЦИК.
Същевременно пред Нова телевизия Цветанов разпалено отрече, че има някаква сделка между ГЕРБ и ДПС по Изборния кодекс, включително и за опрощаване на дългове на Главно мюфтийство през Закона за вероизповеданията, както заяви Корнелия Нинова. Според депутата от БСП Стоян Мирчев става въпрос за 12 млн. лева и Мюфтийството единствено не плащало данъци. Цветанов обаче влезе в обяснения как не се спазвал графикът за Консултативни съвети по национална сигурност (КСНС) при президента – на всеки три месеца, като напомни, че на стар КСНС било решено, че трябва да има промяна на Закона за вероизповеданията.
Първоначалният вариант на променения Закон за вероизповеданията беше да има ограничение на дарения за всички вероизповедания (бел. ред. – де факто от чужбина), но Българската православна църква (БПЦ) не се съгласила и заради това законодателите решили да не пипат изобщо даренията. Към настоящия момент Главно мюфтийство не получава държавните средства по новия Закон за вероизповеданията и трябва да разпишем, че Мюфтийството ще получава тази субсидия. Нека погледнем дали досега Мюфтийството си е изпълнявало задълженията, но и дали другите са ги изпълнявали, призова Цветанов. Искахме само да ограничим външното финансиране на религиите, както се прави в ЕС, добави вторият човек в ГЕРБ и така и не даде логически аргумент защо това в крайна сметка не се случи.
Външна политика
За Цветанов измежду двете визити – на генералния секретар на НАТО Йенс Столтенберг и на руския премиер Дмитрий Медведев, по-важна била тази на Столтенберг заради ангажимента за Черно море. С анексирането на Крим Русия ограничи възможността за регионални инициативи на всички страни от Черноморския регион, е тезата на Цветанов. Той увери и косвено, че не сме "троянския кон на Русия в ЕС". Каквито и енергийни проекти да планираме с Русия, те не може да се реализират с излизане от рамките на Третия енергиен пакет на ЕС, каза още Цветан Цветанов и похвали решението на парламента АЕЦ "Белене” да е проект на пазарен принцип, без държавни гаранции.
На въпрос дали щом ще чакаме руски ракети отвсякъде трябва да купуваме „няколко мънички самолета", а не да чакаме НАТО да ни защити безрезервно, отговорът на Цветанов беше: "Сигурността навсякъде по света струва пари". Той призна, че купуването на "8-9-10 самолета" няма да реши проблемите ни с отбранителните ни способности, но с НАТО имаме гаранции.