Не съм във война с министър Бъчварова. Отпадането на текстове от Закона за електронната идентификация по никакъв начин не трябва да се възприема като саботиране или спиране на електронното правителство и на електронното управление. Това заяви в Хасково зам.-председателят на ПП ГЕРБ Цветан Цветанов, цитиран от "Фокус".
Тази сряда, 9 март, беше приет Законът за електронната идентификация на второ четене в парламентарната комисия по вътрешен ред и сигурност. По предложение на Цветанов отпаднаха текстовете за поставяне на чипове в личните карти. срещу което от РБ открито се противопоставиха.
"Това, което се предвижда в законопроекта, е да бъдат въведени съответните чипове за електронна идентификация на няколко броя носители, като единият от тях е и личната карта. За личната карта ние сме заявили принципната си позиция и в обсъжданията, които бяха направени в сряда, че ако бъдат внесени мотиви с предложения за Закона за българските документи за самоличност, вътрешната комисия ще даде приоритет на този законопроект и той ще бъде приет максимално бързо. По този начин ще може да се изпълни цялостната концепция, която е заложена от правителството”, посочи Цветанов. По думите му това по никакъв начин не трябва да се възприема като саботиране или спиране на електронното правителство и на електронното управление.
Той заяви, че за текстовете, които са отпаднали по Параграф 6 и 7, се е предвиждало да влязат в сила от април 2017 г., ако бяха останали. "С какво може да спрем електронното управление, при положение, че може на кредитни карти и други магнитни носители да бъдат слагани подобни електронни чипове и по този начин да се създаде възможност да се осигури тази услуга, която може да бъде предоставена на българските граждани. Това е част от развитието и съвременните технологии”, отбеляза Цветанов.
На въпрос дали с отпадането на двата параграфа Цветанов обявява вътрешна война на министър Бъчварова, той отвърна, че това са спекулации и не води никакви войни с никого. „Има една практика в преходните и заключителни разпоредби да се променят текстове в специалните закони. Законът на електронната идентификация е приет на второ четене в комисията, което означава, че предстои да влезе докладът за гледане в пленарна зала. Единствената промяна, която наложихме, е да отпадне Параграф 6 и 7, защото текстовете, които касаят личните документи, са свързани със специалния закон за личните документи за самоличност. Това е специален закон, който се наблюдава от Европейската комисия”, заяви Цветанов.
Той допълни, че за него има специфични изисквания, за да може с личните си документи българите да преминават през различните граници на държавите от ЕС и в света. „Затова има специфични изисквания и затова е този специален закон. Биометрични данни към момента няма в личните карти. Точно затова смятам, че с една промяна ще може действително да позволим в новите документи да има възможност за биометрични данни и електронна идентификация, ако се прецени, че това е необходимо. По този начин затваряме всякакви спекулации, които някой иска да тиражира в публичното пространство”, коментира той. „Диалогът, който има между изпълнителна и законодателна власт, трябва да се разбира като част от успеха. Когато има понякога различни мнения, не трябва да ги възприемаме като война, а като част от нормалната работа на функциониране на българските институции”, допълни зам.-председателят на ПП ГЕРБ.
Цветанов коментира още поредния изблик на недоволство от служителите на МВР от предстоящите законови промени. „Много уважавам и се отнасям с огромен респект към служителите от правоохранителната система на държавата. Когато има празници или почивни дни, те винаги са на своето работно място и изпълняват професионалните си задължения. Тук искам да отворим една скоба. Има служители, като във всяка една сфера, които оронват престижа на професията. Ние трябва да се отнасяме с уважение и респект към тези, които изпълняват служебните си задължения и бдят за сигурността на страната”, посочи Цветанов. По думите му, днес повече от всякога се нуждаем от стабилна система за сигурност, за това трябва да се минимизира напрежението, което би могло да се създаде с промените в Закона за МВР. „Никога не трябва да възприемате различните мнения в едно обсъждане, че има някакъв проблем. Проблем е, когато няма различни мнения, това означава, че липсва всякакъв диалог и всеки прави, каквото сметне за добре”, коментира той. „Ние искаме да направим законодателство, да бъдат чути абсолютно всички мнения и това ще бъде полезно за всички, които участват в този процес”, допълни Цветанов.