Моята цел беше да изложа систематично фактите за това, което се случи по аферата "ЦУМгейт". Дори без проверката фактите показват, че главният прокурор се е срещнал с бизнесмен (бел. ред. – Сашо Дончев), срещу компании на когото се извършват проверки. Г-н Цацаров е използвал посредничеството на друг бизнесмен (бел. ред. – Георги Гергов), срещу компании на когото също текат проверки. Не може да се очаква, че при това положение и при тези проверки главният прокурор ще е безпристрастен. Така членът на Висшия съдебен съвет (ВСС) Калин Калпакчиев обясни защо Сотир Цацаров трябва да подаде оставка като главен прокурор и защо официално покани правосъдния министър Цецка Цачева и прокурорската колегия да стартират процедура за отстраняването на Цацаров.
По думите на Калпакчиев Сотир Цацаров е отказал да коментира фактите пред ВСС. Това е много притеснително, смята Калпакчиев. Макар и да не функционираме по правилата на правовата държава, имаме елементи на правова държава. Затова съм посочил следното – правосъдният министър и трима от членовете на прокурорската колегия имат право да инициират производство срещу главния прокурор, подчерта Калпакчиев. Той не отговори директно на въпрос на Нова телевизия дали вярва, че Цецка Цачева ще инициира проверка срещу Цацаров, но подчерта, че Цачева трябва да използва правомощията си и ако не го направи – да каже защо.
Когато имаме основателни съмнения, че главният прокурор е зависим, това срива авторитетът на цялата институция, категоричен беше Калин Калпакчиев. Той добави, че има практика за такъв случай – Красьо Черния. В този случай беше посочено, че е без значение какво е съдържанието на SMS-ите на Черния – от значение беше самият акт на комуникация, подчерта Калпакчиев.
Позиция против
В защита на Сотир Цацаров говори представителят на ВСС Димитър Узунов, станал известен с прякора „Човекът на Бойко”.
Узунов посочи, че както от изявлението на Цацаров, така и от думите на Сашо Дончев и Георги Гергов не се установява главният прокурор да се е поддал на външно влияние. Цацаров е казал на срещата, че става въпрос за частен случай и че не може да помогне (бел. ред. – става въпрос за жалбата на „Овергаз” пред ЕК заради господстващо положение на „Булгаргаз” и „Булгартрансгаз”), каза представителят на ВСС.
Нито г-н Дончев, нито г-н Гергов са криминално проявени, не са обвиняеми и не са страни по дела, даде друг аргумент Узунов. Прокуратурата е образувала наказателно производство срещу КЕВР, не срещу Дончев. Варненската прокуратура е започнала производство заради срутването на хотел „Вероника” в Слънчев бряг, но не срещу компания, собственост на Георги Гергов, заяви Узунов (бел. ред. – собственик е „Слънчев ден” АД, в което Гергов има участие).
Президентът в никой случай няма да се поддаде на интригата на г-н Панов (бел. ред. – председателят на ВКС Лозан Панов). Президентът няма правомощия да проверява когото и да било в съдебната система, коментира още Узунов.
На въпрос след като всичко е толкова чисто няма проверка, Димитър Узунов обърна темата към очерняне на главния прокурор. Защо не се разследва полупиянската прегръдка на г-н Панов с адвоката на Цветан Василев? Защо г-н Панов ходи в една известна адвокатска кантора, почна да напада Узунов, без да каже в прав текст коя е кантората (бел. ред. - вероятно става въпрос за кантората на адвокат Иван Тодоров). Не чух никакво оборване на правни аргументи – нека твърденията срещу Лозан Панов да се проверят, отговори Калпакчиев. Според него щом ВСС не иска проверка на Панов, това означава, че темата се използва само за дезинформация.