ЦИК не е открила нарушения на премиера Бойко Борисов свързани с предизборната кампания, а от ГЕРБ няма сигнал срещу президента Радев. Това съобщи говорителят на комисията Александър Андреев пред журналисти след среща на ръководството на ЦИК с президента Румен Радев. Темата на срещата беше подготовката за предстоящите избори за членове на Европейския парламент.
Преди дни БСП внесе жалби до ЦИК и СЕМ за използването на държавен ресурс за водене на предизборна кампания във връзка с публичните изяви на премиера. Подобно обвинение към него отправи и президентът Румен Радев. В отговор Борисов призова ЦИК да провери дали държавният глава агитира за БСП, припомня в. „24 часа“.
"Не карайте ЦИК да влиза в какъвто и да било дебат между институциите. Беше разгледан сигнал, който постъпи във връзка с нарушение на кампанията от страна на премиера. ЦИК не установи нарушения и той остана за сведение", обясни Андреев. Той допълни, че до момента от ГЕРБ не е постъпвал сигнал за президента. Ако постъпи такъв сигнал, ще бъде докладван и ЦИК ще се произнесе, допълни говорителят на комисията.
Машинното гласуване – лек срещу недействителните бюлетини и гаранция за честен вот
Президентът благодари на ЦИК за успешното въвеждане на машинното гласуване и наблегна още веднъж върху ограничаването на големия брой недействителни бюлетини, които реално подменяли вота на българския избирател. Според Радев е нужен добър подбор, подготовка и обучение на членовете на секционните избирателни комисии. "Една добра разяснителна кампания и особено машинното гласуване, където вотът няма как да бъде подменен и превърнат умишлено след това в недействителен", изтъкна той.
"Очаквам с организацията, която създава ЦИК, а мисля, че такива са очакванията и в обществото, да си поставим за цел да намалим броя на недействителните бюлетини, особено такива произвеждани в някои секционни избирателни комисии. И да направим така, че България да стигне едно средно европейско ниво на недействителните бюлетини. Нова задача и то важна пред вас е защитата на машинния вот - софтуерна, хардуерна и физическа", обърна се президентът към ръководството на ЦИК.
Днес е последният срок, в който машините за гласуване трябва да бъдат доставени в България, а до 15 май ще им бъде инсталиран съответният софтуер. Ден преди изборите машините ще бъдат поставени в секционните избирателни комисии.
На случаен принцип ЦИК е избрала секциите, в които ще има машинно гласуване. Те са във всички 31 избирателни района. "Ще има и в най-големите, и в най-малките и най-отдалечените места, за да видим на практика как работят машините", увери Стефка Стоева. Тя отбеляза, че въпросът за тяхната сигурност е най-основният, който вълнува всички. "Вярваме, че с извършването на сертифициране на одит, ще се гарантира честният вот на машините", каза още тя.
Тъй като се оказало, че няма държавен орган, който да извърши сертифицирането и одита на машините за гласуване, по подобие на 2016 г., ЦИК отново се обърнала към "научната мисъл на нацията" - БАН и Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Те са ни препоръчали специалисти, които тези дни започват работа по сертифицирането", заяви Стоева.
Тя посочи, че ЦИК разчита на експертизата и богатия опит на тези учени. "Това са, все пак, нашите учени. Това е първата гаранция, според нас за честно гласуване с машинния вот. Една друга предходна причина. Още със самите поставени въпроси към техническата същност на машините са заложени такива изисквания, защото да гарантират такъв вот. Това са много важните технически задания, които са работени от ЦИК с помощта на специалисти. Същите учени от научните заведения и с информационно обслужване“, каза още председателят на ЦИК.
В момента се обсъжда въпроса с транспортирането на машините и с физическата им охрана от МВР. "Вярваме, че по този начин недействителните бюлетини ще бъдат намалени, но е необходимо и след произвеждане на изборите да се извърши един анализ и една проверка, защото такива, до колкото ми е известно, не са правени", отбеляза още Стоева.
Въпреки напрежението в обществото, от ЦИК обещаха, че ще се проведат организирани, нормални и честни избори. Правоохранителните органи също ще съдействат за провеждането на честен вот.