Председателят на Централната избирателна комисия (ЦИК) Ивилина Алексиева обяви имената на избраните кандидати за членове на Европейския парламент от Република България, предаде агенция „Фокус”. Тя коментира: „На мен се пада честта да обявя един от най-важните актове, които ЦИК прие“.
17-те имена са подредени по азбучен ред:
Ангел Джамбазки - КП „България без цензура”, ВМРО-БНД, ЗНС, Движение „Гергьовден”;
Андрей Ковачев - ГЕРБ;
Владимитр Уручев - ГЕРБ;
Георги Пирински - Коалиция за България;
Ева Паунова - ГЕРБ;
Емил Радев - ГЕРБ;
Илияна Йотова - Коалиция за България;
Илхан Кючюк - ДПС;
Искра Михайлова - ДПС;
Мария Габриел - ГЕРБ;
Момчил Неков - Коалиция за България;
Неджми Али - ДПС;
Николай Бареков - КП „България без цензура”, ВМРО-БНД, ЗНС, Движение „Гергьовден”;
Светослав Малинов - Реформаторски блок;
Сергей Станишев - Коалиция за България;
Томислав Дончев - ГЕРБ;
Филиз Хюсменова – ДПС.
„Надявам се, че избраните от нас кандидати за членове на ЕП ще представят достойно страната ни в ЕП”, подчерта председателят на ЦИК.
Избраните за евродепутати са народни представители в Народното събрание до 23 юни. Това каза пред журналисти един от говорителите на Централната избирателна комисия (ЦИК) Камелия Нейкова на въпрос, какво се случва ако някой от избраните евродепутати, които в момента са депутати в Народното събрание се откаже от поста си на депутат в Европейския парламент.
Сред имената личат две неща: Липсата на скандалния Делян Пеевски. По-рано днес той подаде заявление в ЦИК, че се отказва от спечеленото на вота в неделя място. Това не направи обаче лидерът на БСП Сергей Станишев, въпреки уверенията му пред журналистите, че не мисли да ходи в Брюксел.
По всичко личи, че лидерът на партията, получила най-много ромски гласове на евроизборите, си служи с цигански номера. Това заяви в последствие в своя официална позиция партията на Яне Янев - "Ред, законност и справедливост".
От нея ставаше ясно, че според Конституцията и според решение на Конституционния съд след като веднъж бъде поет мандат на евродепутат, всички останали държавни и общински постове, заемани от съответното лице, автоматично се освобождават.
Съгласно Изборния кодекс, 7 дни преди първото заседание на ЕП, избраните за евродепутати могат да се откажат от поста и да се върнат на изборна длъжност, която заемат в своята държава. Това означава, че Станишев има време до 23 юни да депозира молба за оттегляне, за да остане депутат в Народното събрание. Ако до тази дата не се откаже от ЕП, после няма как да се върне в националния парламент, дори на по-късен етап да се оттегли като евродепутат.