Българските евродепутати от ЕНП-ГЕРБ и ПЕС-БСП са се въздържали при гласуването на приетата резолюция в Страсбург за напредъка на Турция в присъединителния процес. Това сочат данни на организацията ВоутУоч, която следи системата на гласуването.
Необвързващият документ беше приет вчера с мнозинство от депутатите в парламента. В него се приветства инициативата на президента на Кипър турският език да стане официален за ЕС. Това би означавало всички официални документи на европейските институции да бъдат превеждани също и на турски. Текстът са подкрепили четиримата евродепутати на ДПС от групата на Либералите както и депутатът Николай Бареков от групата на Консерваторите. Против е гласувал единствено Ангел Джамбазки от ВМРО.
"Най-малкото, което ще се случи, е незабавно протурските политически сили в България ще поискат и в България турският език да бъде официален и ще се мотивират с това, че има такъв на европейско ниво. А следващото нещо, което ще се случи, е отваряне, нова стъпка, към някаква форма на присъединяване на Турция към ЕС, което ще бъде пагубно за този съюз, тъй като Турция като икономика и като население ще бъде най-голямата европейска държава и трябва да има неай-много на брой европейски представители, т.е. Съюзът ще стане турско-европейски, не европейски", заяви Джамбазки пред БНР.
При гласуването на специална поправка към резолюцията седем български депутати са се обявили против, но поправката не е била приета и текстът на доклада се е запазил. Сред тях са Джамбазки, евродепутатите от БСП, Емил Радев от ГЕРБ и Светослав Малинов от Реформаторския блок.
Предложението на кипърския президент Никос Анастасиадис за официализиране на турския език в Евросъюза е част от инициативата му за пробив в преговорите за обединяване на Кипър с турскоговорящата част на острова, окупирана от войските на Анкара от 1974 г.