Българо-румънските проекти, с които ще се кандидатства по Програмата Interreg V-A Румъния – България, буксуват.
След продължилото 7 часа заседание на Комитета за наблюдение на програмата, провело се в Русе, не бе постигнат консенсус и затова ще има ново заседание в края на септември, обяви зам.-министърът на регионалното развитие Деница Николова.
Подадени са общо 270 проектни предложения, от които инвестиционните проекти са 157, а от тях за финансиране са предложени само 39.
„Те не са одобрени, а решението е отложено, за да се търси консенсусен вариант и алтернатива. Това, което предложи българската делегация, е да се преобяви поканата, защото очевидно, след като срещат проблеми на етап административно ниво, това значи че насоките за кандидатстване не са били достатъчно ясни. Румънската делегация не беше съгласна с преобявяването и затова не стигнахме до решение“, каза Деница Николова, цитирана от БГНЕС.
От страна на българската делегация в Комитета за наблюдение е било изразено мнение за качеството на проектите от гледна точка за ефекта, които ще имат те върху регионите. „За нас е от голяма важност да се постигне максимален ефект от ресурса, с който разполагаме. Трябва да намерим решение по отношение на оценката на проектите, които са с ресурс от 188 000 000 евро“, обясни Николова.
От 157 проекта, които са приети, 114 са отклонени на етап административна оценка, което означава допуснати формални пропуски в някои от документите. Обикновено са били без подпис, липса на завършващо изречение или на печат. Оценявайки толкова много проекти на административна оценка, при останалите проекти, оценени на техническо ниво, с принос и ефект за регионите, конкуренцията е твърде малка. А в рамките на тези 114 проекта може би е имало такива с по-високо качество и са щели да имат още по-сериозен принос за региона. Касае се за пътна инфраструктура в Северозападния регион и МРРБ търси всякаква възможност за финансиране и от гледна точка на национални приоритети.
Сред проектите с русенско участие са били изграждането на естакада на кръговото на Дунав мост, строежът на кейова стена под хотел „Рига“ с три корабни места, проект „Достъп до паметта. Зелени пътища и наследство“ на община Иваново, музеите в Русе, Турну Мъгуреле и Калъраш, проект на библиотека „Любен Каравелов“ за използване на писмено културно наследство, проект на МГ „Баба Тонка“ за екологично образование и обучение и проект за реновиране на храмовете „Св. Петка“ и „Св. Георги“ в Русе и една църква в Гюргево.
Очакванията за срещата в края на септември са румънската страна да подаде компромисно решение, което да търси вариант за допустимост на проектите, които са имали административни пропуски и те да имат втори шанс.