Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България влиза в Шенген на два етапа?

21 юни 2023, 12:55 часа • 10252 прочитания

Членството на България и Румъния в Шенген на този етап може да се счита за сигурно – европейските институции вече подготвят приемането на двете страни в пространството за безгранични пътувания. Това съобщават източници от дипломатическите среди в Брюксел, българския парламент и правителството пред Euractiv България.

Информацията гласи, че предварителният план предвижда влизане на България в Шенген на два етапа. Първо ще отпадне контролът през летищата – през октомври 2023 г., а сухопътният граничен контрол няма да го има на 1 януари 2024 г. Това ще е и датата, в която страната ни ще стане пълноправен член.

Целият план може да бъде изпълнен още през октомври, твърдят източници на Euractiv – ако България упражни дипломатически натиск и покаже желание да продължи нужните реформи.

ОЩЕ: България в центъра на нов доклад за Шенген, ЕК призовава за приемането ни

Припомняме, че Нидерландия и Австрия казаха „не“ на България за Шенген през декември 2022 г. Нидерландското правителство поиска страната ни да представи доклад по Механизма за сътрудничество и проверка. Австрия пък изказа притеснения за потока от нелегални мигранти, преминаващ през българските граници.

Вътрешният министър в последния служебен кабинет на Румен Радев - Иван Демерджиев, твърдеше, че страната ни има шанс да убеди Нидерландия и Австрия да ни пуснат в Шенген тази или другата година. Новото редовно правителство постави влизането ни в Шенгенското пространство за свободни пътувания като един от основните приоритети.

От източниците на колегите от Euractiv става ясно, че именно служебното правителство е било една от пречките, както и вече освободеният главен прокурор Иван Гешев. 

Нидерландия искаше от страната ни съдебна реформа, която вече започна, а също така и механизъм за разследване на обвинител номер едно, който депутатите приеха. Гешев пък беше отстранен от Висшия съдебен съвет и това също се смята в ЕС за добър резултат от реформата. Очакването на Брюксел е изчистването на съдебната система да продължи.

Втората голяма причина за предстоящото приемане на България в Шенген е изборът на редовно проевропейско правителство с подкрепата на ГЕРБ и ПП-ДБ, които декларират намерението си да ревизират политиката на Румен Радев към Украйна и вече действат по този въпрос. Европейските партньори на България се надяват, че постигането на тази голяма външнополитическа цел ще спомогне за преодоляването на политическата криза у нас.

През юли Европейската комисия ще публикува специалния мониторингов доклад за състоянието на върховенството на закона и борбата с корупцията в България, който се пише по настояване на Нидерландия. Възраженията на Австрия за разширяването на Шенген на фона на бежанската криза не са отпаднали, но очакването е Виена повече да не спира България и Румъния, ако остане единствената страна в ЕС, която е "против".

Следващата голяма цел на българските институции е влизането в еврозоната от 1 януари 2025 година.

ОЩЕ: БНБ: България е на финалната права по пътя към еврозоната

Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес