България ще получи най-съвременна технология за идентификация на приятел или враг (IFF) от германския производител на сензори Hensoldt като част от програмата за военна модернизация на страната, съобщава „Дифенс Пост“.
Възложен от Агенцията на НАТО за комуникации и информация, многомилионният договор обхваща доставката на няколко монопулсни радара за вторично наблюдение и криптографски устройства за българските въоръжени сили. По силата на споразумението Hensoldt ще предостави и необходимите услуги за системата.
Технологията IFF
Технологията IFF позволява на военните и гражданските системи за контрол на въздушното движение да откриват "приятелски единици" като самолети или кораби, реагирайки на сигнали за запитване. Тя също така позволява на запитващото устройство да определи обхвата на превозното средство.
Системата ще модернизира и друго IFF оборудване, използвано от обектите за наблюдение на въздушното пространство, до новия стандарт на НАТО "Mode 5", който подобрява способността на въоръжените сили да избягват приятелски огън.
Освен България, въоръжените сили на Германия, Франция и Великобритания също са сключили договори с технологичната фирма за модернизиране на техните IFF системи до стандарта "Mode 5".
Засилване на военното сътрудничество с Египет
По-рано този месец България и Египет се договориха да засилят военното си сътрудничество, особено в областта на индустриализацията.
Според египетския министър на военното производство Мохамед Морси укрепването на стратегическото партньорство е ключов фактор за удовлетворяване на изискванията и нуждите на въоръжените сили, както и за максималното увеличаване на възможностите на двете страни да произвеждат различни военни и граждански продукти.
Той разкри също така, че Израел е изразил готовност да работи с български компании за разработване на съвременни технологии, които биха могли да се използват от военните.
Междувременно българският посланик в Египет Деан Катрачев изрази убеждението си, че има много възможности за засилване на военното и гражданското сътрудничество между двете страни, като се има предвид икономическият потенциал на България и Израел.