Министерството на отбраната е внесло предложението за предоставяне на военна и военно-техническа подкрепа за Украйна в Народното събрание. Това съобщиха от пресцентъра на ведомството, което изпълнява решението на Народното събрание от 3 ноември 2022 г.
България се включва и към мисията на Европейския съюз за подпомагане на Украйна чрез обучение на членове от нейните въоръжени сили - EUMAM UA.
В изпълнение на решението на НС, Министерството на отбраната проведе консултации с Украйна за координиране на вида и обема на военната и военно-техническата подкрепа, техника и боеприпаси. Информацията за обема и вида на помощта е включена в класифицирано приложение към проекта на решението, съобщават от ведомството на Димитър Стоянов.
Списъкът с оръжия, които пращаме на Киев, е с гриф "Поверително". По думите на украинския посланик у нас Виталий Москаленко, страната ни ще предостави артилерийски оръдия, средства за отбрана, снаряди и муниции.
ОЩЕ: "Списъкът е дълъг и сериозен": Ясно е вече въоръжението, което България ще предостави на Украйна
"Освен военното имущество, Министерският съвет предлага на Народното събрание да одобри в рамките на националния принос към мисията EUMAM UA участието на военнослужещи от Въоръжените сили на Република България в Звеното за военно планиране и провеждане на военни мисии на ОПСО на ЕС в Кралство Белгия, както и в Общовойсковото командване по подготовката в Полша и/или в Специализираното командване по подготовката във Федерална Република Германия. В рамките на мандата на мисията се предлага всяка година бойни санитари от украинските въоръжени сили да се подготвят в Република България", гласи още текстът от МО.
Бойните санитари са изключително важни, защото навременната и качествена първа медицинска помощ определя дали даден войник ще може да се върне на фронта, или не. За това говори на 1 декември в интервю пред БНТ директорът на Военномедицинска академия ген. Венцислав Мутафчийски. Той се похвали, че ВМА вече е получила лиценз за парамедици и заяви: "Много здравни служби в света се възползват от тях. В армиите парамедиците са изключително на първа линия".
Официално мисията на ЕС за военна помощ на Украйна чрез обучаване на украински военни започна на 14 ноември. Целта е да се осигури обучение на до 15 хиляди души от Въоръжените сили на защитаващата се от Русия страна. Мисията ще продължи две години, като за този период са отпуснати над 106 млн. евро.
Оперативният щаб на мисията е в Брюксел, а самото обучение ще е в Полша и Германия.
ОЩЕ: Полски генерал, служил в Афганистан, ще води мисията на ЕС за обучение на украинските войници