Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България към ЕК: Не приемаме предложените към момента проекти на преговорна рамка и съпътстваща декларация за РС Македония

06 ноември 2020, 16:22 часа • 2764 прочитания

България уведоми днес Европейската комисия, че не е в състояние да приеме предложената към момента преговорна рамка за Република Северна Македония и проекта на декларация към нея, тъй като тя не дава необходимите гаранции за изпълнение на поставените от страната ни условия. Това съобщиха за БГНЕС от Министерството на външните работи.

„Същевременно България благодари на Германското председателство на Съвета на ЕС и на комисаря по разширяването Оливер Вархели за конструктивния подход и всекидневната съвместна работа в търсене на решение, което все още не е изключено да бъде постигнато въпреки кратките срокове“, заявиха от МВнР.

„За България е неприемлив вариантът условията ни към Република Северна Македония да бъдат поставени в декларация на Съвета на ЕС, съпътстваща преговорната рамка. Декларацията на Съвета не е правно обвързващ инструмент и не дава търсените от България юридически гаранции. Такива гаранции бихме имали, ако нашите искания бяха отразени в текста на Преговорната рамка, за което и настояваме“, категорични са от българското външнополитическо ведомство.

"Имаме първата блокада от страна на България. Днес беше нарушен чл. 2 от Договора, ние досега не сме нарушавали нищо. Това е първото неприятно усещане. Трябва да бъдем разумни и да решим спора по приятелски начин", заяви по-рано премиерът на Северна Македония Зоран Заев. Днес от страна на съседна България е изпратено не особено приятелско послание, първата стъпка е блокирана, обяви той.

Съгласно чл. 2 от Договора за добросъседство, България трябва да ни подкрепя по пътя към интеграцията. „Българската страна ще споделя своя опит с цел да съдейства на Република Македония да изпълни необходимите критерии за членство в Европейския съюз и ще подкрепя Република Македония за получаване на покана за членство в НАТО съгласно съответните решения от срещите на върха на НАТО”, е записано в чл. 2, т. 2 от Договора. „Щастлив съм, че имаме подкрепата на Германия”, заяви Заев. Според него, не трябва да се драматизира, независимо, че от българска страна посланието не е положително. Премиерът е оптимист, че по време на следващите две срещи на работните групи може да се стигне до сближаване на позициите и се надява на положителен изход от срещата с българския премиер Бойко Борисов в понеделник.

Междувременно стана ясно, че германското председателство на ЕС предлага компромис за начало на междуправителствена конференция със Северна Македония. На западната ни съседка трябва да се напомни, че добросъседските отношения са основен елемент от процеса на разширяване, като изрично се споменава и договорът с България.

Това е заложено в изявление от страна на ЕС, с което би трябвало да се открие междуправителствената конференция със западната ни съседка, съобщи кореспондентът на БНР в Брюксел, като се позова на дипломатически източници. “Днес ние припомняме значението за постигане на видими резултати и прилагането на добра воля на двустранните споразумения, в т.ч. на споразумението от Преспа с Гърция и Договора за добросъседски отношения с България", се казва в изявлението. То обаче няма правна стойност. За страната ни остават въпросите около работата на смесената комисия за общата история, която наскоро възстанови работата си след прекъсване, но без резултат. За да започне междуправителствената конференция, с която да се даде старт на преговорите за Северна Македония, трябва да има преговорна рамка, която да е одобрена от всички страни-членки. България няма да даде съгласието си, ако няма правни гаранции, че западната ни съседка ще спазва залегналите в договора с България клаузи, в т.ч. и за формулировката на езика.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес