Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

България да защити българското малцинство в Украйна, иска Божидар Димитров

25 февруари 2014, 17:20 часа • 28837 прочитания

Промените в Украйна може и да се считат за демократични, но България трябва твърдо да вземе отношение за отмяната на закон, касаещ българското малцинство в страната, заяви професор Божидар Димитров.

Димитров поясни, че става въпрос за закона, според който езиците на малцинствата в Украйна, които съставляват поне 10% от всеки регион в страната, са официален език. Сега, под натиска на организация във Върховната рада, която е основана от Степан Бандера през Втората световна война с идеята да се противостои на СССР и да се подкрепя Вермахта, този закон за езика пада.

Какво ще стане сега, при тази ярко изразена националистическа насоченост на украинската Рада, при положение, че няма още правителство? Трудно е да се каже. За българите ще бъде много трудно да преминат на украински език, тъй като знаят само български език и руски език, по простата причина, че това беше официалният език на Съветския съюз. Да започнат да учат на един нов език, всички официални документи, кореспонденции и т.н. да бъдат водени на украински език, ще бъде много трудно. Изведнъж се оказва, че цялата интелигенция, целият административен апарат, ще се окаже неграмотен”, заяви Димитров пред Агенция "Фокус".

„Мисля, че Европейския съюз, който твърди, че новите управници на Украйна са проевропейски настроени, трябва да упражни натиск да не се премахва закона за националните езици и да се приема новия закон за отмяна. Той си е жива репресия срещу населението, и трябва да се радваме, ако тази репресия се ограничи само с това. Защото, доколкото познавам философията на бандеровци, които са единствената реална сила в момента, добре организирана в Украйна и които диктуват какво да прави на практика взетата за заложник украинска Рада, мисля, че може да се стигне до по-сериозни неща. Недай Боже, казвам си аз, без да се съмнявам, че българите могат да окажат и отпор. Във всеки случай смятам, че нашето Външно министерство, освен подкрепата за евентуални демократични промени, които обещават проевропейските сили в Украйна, би трябвало да поиска твърдо българите и техните права в Украйна да не бъдат закачани. Не ми се ще да видим една емигрантска вълна към България, подобно на сирийската”, каза още проф. Божидар Димитров.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес