Не бих разглеждала нещата в плоскостта "добър – лош сценарий". Фактът, че има съгласие за тази среща, означава, че инициативата на българското председателство за разговор е много важна. И от Брюксел ме увериха, че самото провеждане е голям успех, но не очаквайте конкретни споразумения – такива не могат да бъдат изключени, но много важно е да бъде запазен добрият тон, защото взаимно разбиране не съществува. Това заяви началникът на политическия кабинет на Бойко Борисов и бивш вътрешен министър Румяна Бъчварова.
По отношение на искането на БСП Бойко Борисов да заяви на Ердоган, че е неприемливо "душевните му граници" да стигат до Кърджали, Бъчварова отговори, че е нелепо БСП да иска да вкара национална тема в тази среща – показвало неразбиране за какво е срещата. МВнР имаше отговор на Ердоган, добави тя. А по отношение на т.нар. Тракийски въпрос – той стоял на ниво работна група между България и Турция още от времето на управление на БСП, по думите на Бъчварова, според която и тази национална тема няма място на срещата.
Същевременно според Бъчварова, ако турската страна има конкретни искания за неща като Кюрдския въпрос и евентуални арести на кюрдски лидери от страни-членки на ЕС, то следва да ги представи.
Помолена от Нова телевизия да коментира последните думи на турския президент Реджеп Ердоган, че няма да отстъпва пред ЕС във Варна, Бъчварова отговори, че няма спор, че ЕС трябва да даде 3 млрд. евро и никой в Брюксел не го отрича. Можем да тълкуваме последните думи на Ердоган като обръщение към избирателите му, добави тя. И уточни, че вторите 1,5 млрд. евро, тъй като първите са договорени и част от тях и платени, ще са изрично предназначени за бежанците. Бъчварова не вярва и че по този въпрос ще има какъвто и да е проблем.
Не става въпрос за това как се чувства България по отношение на резултатите от тази среща – мисля, че за пръв път България има толкова значима роля в европейската политика, каза още Бъчварова. Тя уточни и, че заради усилията на България Турция спазва споразумението с ЕС за бежанците и не допуска мигрантски поток.
Експертен поглед
Според собственика на "24 Родопи" Илхан Андай добрата новина за България още преди срещата е, че ако Ердоган има вътрешнополитически проблеми, ще задейства бежански натиск към Гърция, не към България. Ердоган не ни спасява - ние си плащаме, за да не ги допуска, предупреди Андай, според когото било добре, че пиарите на БСП не са добри - иначе щели да поискат от Борисов да попита турския президент защо говори за "потиснати" хора в България. А Йордан Божилов, който е бил началник на политическия кабинет на министъра на отбраната в периода 2010-2013 година, предупреди, че с Турция се преговаря много трудно, тъй като турците при такива срещи искат въпросите, които ги интересуват най-много, да се отделят в изрични панели, докато за ЕС това не е най-приемливият вариант. Европа и Ердоган имат различен дневен ред, подчерта Божилов, който беше категоричен, че въпросите със сигурността и човешките права трябва да бъдат поставени. Колкото до нашите въпроси в отношенията с Турция, Божилов смята, че те трябва да се представят през Европейския съюз.