Явно или тайно гласуване по кадрови въпроси в новия Висш съдебен съвет (ВСС) - това ще е тема на макар и предрешен спор и в пленарна зала, стана ясно след вчерашното (9 март) гласуване на Законопроекта на правителството за съдебната власт. Против явното гласуване в комисия бяха само от БСП.
Макар че подкрепиха проекта, от ДПС обявиха, че не са променили отрицателната си позиция спрямо явния вот. "Не сме получили никакви аргументи дали няма да има контролиран вот чрез поставяне на членове на ВСС под задкулисно влияние", аргументира се временният съпредседател на партията Четин Казак. ДПС е направило компромис по този въпрос, когато се променяла Конституцията, защото получили обещание от управляващите, че окончателното му разрешаване ще стане чрез ЗСВ. От ГЕРБ дадоха да се разбере, че нямат намерение да се откажат от нововъведението и напомниха, че идеята е да се направи по-прозрачен процесът на кариерно израстване при магистратите, пише в. "Сега".
Като единствен съюзник на ДПС засега се очертава БСП. "Затвърждава се убеждението, че реформата ще засили централизацията в съдебната система, ще отвори вратата за нерегламентирано влияние на някои обществени организации, включително съдийски, и като цяло няма да доведе до установяване на независима съдебна власт", обясни червеният депутат Чавдар Георгиев.